>

Bilenler bilir, bizim Kemal oldum olası yemek yeme konusunda sorunludur.  Bu sebepten ötürü ben de hep onun damak zevkine yönelik yemekler düşünmek zorunda kalıyorum. Kemal’in en favoir yemeği “dürüm”dür. Bir ara çaresizlikten sabah kahvaltısında sucuklu yumurtayı dürüm yapıp yedirdiğimi bilirim.
Dün akşam, az sonra sizlerle paylaşacağım üzere, tavuk tantuni yaptık. Sonuç beklediğimden iyi oldu. Kemal 3 dürüm yedi.
İşte tarif:
TAVUK TANTUNİ
(Antrikottan da olabilir, zevke kalmış)
Malzemeler:
– Izgaralık tavuk kalça (4 adet)
– orta boy soğan (1 adet)
– orta boy domates (3 adet)
– maydanoz (15 dal kadar)
– çarliston biber (1 adet)
– kırmızı biber (1 adet)
– sumak (2 tk)
– sıvı yağ (2 çk) 
– kornişon turşu (10 adet)
Tavukları kesmeşeker misali  minik minik doğradıktan sonra (yayvanca olsa iyi olur)çelik tencerede biraz tuz, iki çorba kaşığı sıvı yağ ekleyerek pişirmeye koydum. Tavuklar pişerken, orta boy bir baş soğan, on beş sap kadar maydanozu ince ince doğradım. Ben soğanları sanki yemeğin içine koyacak gibi doğradım ama piyazlık da doğranabilirdi. Soğan ve maydanozların üstüne iki tatlı kaşığı sumak ekleyip iyice karıştırdım. Daha sonra buna küp küp doğradığım üç domates, minik kareler şeklinde doğradığım bir çarliston biber ve kırmızı biberi ekledim, halka halka doğranmış kornişon turşuları da ilave ettim ve iyice bir harmanladım. Tavuklar suyunu çekmeye yakın bir kaşık salça koydum ve karıştırdım. Tavuklar cızırdamaya başlayıp, suyunu iyice çektiğini haber verince lavaşları sırayla birer birer tencerenin üstüne kapatarak ısıttım. Sonrası tahmin edeceğiniz gibi, lavaşlara ikişer kaşık tavuk, üstüne hazırladımız piyazdan bir kaşık, bir tutam tuz koyarak dürüm yaptım. Ben kendi dürümümü yaparken biraz da içine pul biber serptim. Bir de ocağın altını çok kısık ateşe getirmiş ama kapatmamışım (!), bu yüzden de tavuklar daimi sıcak kaldı. Her dürüm çok güzeldi. Şöyle söyleyeyim: Deli manyak bir lezzetti.
Afiyet olsun!