>

Pazartesi sabahı bizim bakıcı, Fatoş, geldiğinde Oscar ödüllerini izliyordum. Elimde bir fincan kahve, bir taraftan peynirli tostumu yerken heyecanla en iyi film ödülü hangi filmin olacak diye bekliyordum. Az çok biliyordum ya, olsun.
O sırada  Fatoş mutfağa girdi, “Ne seyrediyorsun sen, sabah sabah?” diye sordu. “Oscar”ı diye cevap verdim. Cevabımla ilgilenmedi, tabii. Mikrodalganın üzerindeki saklama kaplarına baktı, aradığını bulamamış şekilde bana döndü, “Tahinli çörek yapmadın mı?” diye sordu. Bir an Oscar’a olan tüm ilgimi kaybettim. “Yapacak mıydım?” diye sorusuna soruyla cevap verdim. “Yaparsın hafta sonu diye düşünmüştüm,” dedi ve çıktı mutfaktan.
Aslında ben de bugünlerde tahinli çörek yapmayı planlıyordum ama bir süreliğine vazgeçtim. Fatoş yine beni öyle acayip bir dumur etmişti ki, az kalsın kaçırıyordum en iyi filmin anons edildiği anı.
Akşam işten gelince tavuk şinitzel, kıymalı taze fasulye yaptıktan sonra tahinli, parça çikolatalı kurabiye yaptım. Ertesi gün, yani Salı, Fatoş sabah geldiğinde “Bak tahinli kurabiye yaptım,” dedim. Bir tane aldı, yedi, yorum yapmadı. Acayip sinir olurum, pişirdiğim bir şeyin yenip de yorum yapılmamasına. Çıktı salona gitti. “Nasıl olmuş?” diye sordum. “İyii… güzel olmuş,” dedi. Salonda kanapeye oturup, FOX’ta akşam seyrettiği diziyi yedi sekiz saat sonra bir daha seyretmeye başladı. Sonra baktı orada duruyorum, “Hani şöyle büyük tahinli çörek yapıyorsun ya, onlar iyice oluyor,” dedi.
Dün işteyken nereden estiyse aklıma akşam çocuklara donut yapmaya karar verdim. Donut’ları sabah Fatoş’a gösterdim. Yemedi ama “Sen işi bırak, pastane aç,” dedi.
İşte donut tarifi:
         100 gr tereyağı
         150 ml. Süt
         300 gr un
         3 tepeleme çorba kaşığı şeker
         Portakal kabuğu rendesi
         ½ paket Dr. Oetker kuru maya
         Bir çay kaşığının ucuyla tuz
Tereyağını mikrodalgada erittikten sonra üstüne şeker, süt, un, tuz, en üste de mayayı koyup mikserin burgu ucuyla güzelce yoğurdum. Yoğurma kabını önce poşete, sonra da sofra bezine sardım. Yaklaşık hamur iki saat bekledikten sonra merdaneyle 1cm kalınlığında açıp, ajda çay bardağıyla yuvarlaklar kestim. Yuvarlakların ortasına parmağımla delik açıp tepsiye dizdim. Fırında 180oC’de üstleri pembeleşinceye kadar pişirdim. Hamurlar pişerken, bir kaseyi kettle’ın üzerine koydum, bir paket kare bitter çikolatayı kırdım. Çikolatalar eridikten sonra biraz sütle seyrelttim. Fırından çıkardığım donutları soğurken yumuşak olmaları için tepsiyi sofra bezine sardım. Donutlar ılıklaşınca üst tarflarını hazırladığım çikolata sosuna batırıp çocuklarınkini Dr. Oetker pasta şekerlemeleriyle süsledim. Sekiz on tane kadarını da dövülmüş Antep fıstığıyla süsledim. Aşağıdaki fotoğrafta iş yerine, başta Demet’e yedirmek üzere, götürdüklerim görünüyor.

Afiyet olsun.