Etiketler

,


AKDENİZ EKMEĞİ: PATATESLİ, BİBERİYELİ VE ACI PUL BİBERLİ EKMEK

    Bugün, farklı bir ekmek tarifi anlatacağım. Önümüz haftasonu. Pazar günü kahvaltınıza pişirir, tazecik, mis gibi yersiniz. Yapacağınız yek şey bu yazıyı okumak, sonra mutfağa girip ellerinizi yıkadıktan sonra işe koyulmak. Ekmek makinesi olanlar şanslı tabi. Ekmek makinesi olmayanlar da EKMEK kategorisi altındaki ilk yazıdaki kuralları uygulayarak başarabilirler bunu.Tarifi vereceğim vermesine de, ama önce malzemeleri anlatmam lazım.

    Bir zamandır kafamdı zaten vardı bu ekmeği yapmak. Eskiden fesleleğenli versiyonunu denemiştim, bu sefer biberiye ile yapmaya karar verdim. İş dönüşü marketin önünde duramadım. Bizim orada şehrimde bitmek bilmeyen yol çalışmalarından biri yapılmaya başlandı, işlek bir yolu kesip bizim hergün kullandığımız daha az işlek tarafa verdiler. Akşamları marketin oradaki dört yol ağzı felç oluyor. Tabii bunlardan size neyse. Park yeri ararken arka taraftaki marketin önünden geçmek zorunda kaldım, orada durdum. Aradığımın orada olmadığını biliyordum, ama olsun. Piştikten sonra ekmekle iyi gider diye bir şişe kırmızı şarap aldım. O markette, üzüm suyunun bekletilmiş haline daha az ödeniyor.  İkinci turda başardım, içindeki çeşitlerin zengin olduğu marketin önüne park edebildim ve birer paket biberiye, kakule ve mercanköşk aldım. Kakule ve mercanköşk hakkında en ufak bir fikrim yoktu ama ben yine de aldım. Eve gelince google’ladığımda özellikle kakule hakkında çok faydalı bilgiler öğrendim. Şimdiye kadar bu bilgileri atlamışlığıma, yakın çevremden de duymamışlığıma şaştım. Tamam, artık aradaki ayrıntıları geçip ekmek tarifine başlıyorum, malzemeleri de o arada anlatırım.

    Bir orta boy patatesi soyup, yıkadıktan sonra rendeliyorsunuz. Ekmek makinesinin haznesine sırayla 200 cc su, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı tuz, bir tane kesmeşeker, bir tatlı kaşığı biberiye ve bir tatlı kaşığı acı pul biber koyuyorsunuz. Rendelediğiniz patatesleri ilave ediyorsunuz. Üstüne de 450 gr un koyup, unun üstüne yarım paket (5-7gr) kuru mayayı serpip, makineyi en az üç saatlik ekmek pişirme programında çalıştırıyorsunuz. Ben Moulinex makineda 5. programı kullanıyorum. (Eğer hamur gözünüze cıvık görünürse, yani top halini almadıysa 50 gr kadar un ilave edip yeniden karıştırın. Çünkü  cinsine görepatatesin tuzla karşılaşınca su salma miktarı farklı olabiliyor.)

    Pazar kahvaltısı için akşamdan kurmanız veya mayalamanız gerekecek.

    Piştikten sonra sabırlı oluyorsunuz, ılıklaştıktan sonra dilimliyorsunuz ki, hamur olmasın.

    Ben akşam saat 18:00 de çalıştırdım makineyi, saat 22:00 de afiyetle yedik. İtalyan restaurantlarında masaya getirirler ya ekmek ve baharatlı zeytinyağı. İşte ekmeğin o zeytinyağına banılmış hali oluyor bu ekmek. İçi hafif yaş ve göz göz. Pul biberler sadece arada renk veriyor, acı tadı yok bile. Yapın, yiyin işte.

Afiyet olsun.