Etiketler

, , , , , , ,


Bugün ekmek günü. Geçen hafta hastaydım, yorgundum bahanesiyle atlamıştım. Koşturmacanın içine dalınca, çabucak eski formuma kavuştum ama oldum olası nedeninin ne olduğunu bir türlü bulamadığım, adına “bahar yorgunluğu” denen şu illetten kısmen ben de muzdaribim.

Sabah ofise geldiğimde organik siparişlerimin geldiğini gördüm. Her zaman kapalı bir koliyi açmak,insanı içinde ne olduğunu bilse de heyecanlandırıyor . Bu kolide çoğunlukla kurutulmuş erzak vardı. Kuru dolmalık biber, kuru dolmalık kabak ve kurutulmuş domates. Kabaklar görünüş itibari ile biraz zayıf geldi gözüme ama asıl pişirince belli olur. Bir gün de size tavuklu, bulgurlu kuru kabak dolması tarifi veririm.

Günün ekmeği, başlıktan da anlaşılacağı üzere domatesli ve kekikli ekmek. Bunun için önce bir kase kadar kurutulmuş domatesleri ılık suyla ıslatıyoruz. On-on beş dakika kadar domatesler bekledikten sonra ince ince doğruyoruz. Hazneye doğradığımız domatesleri, bir çorba kaşığı tepeleme veya iki çorba kaşığı silme kekik, iki çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı tuz, bir kesme şekeri koyup üstüne suyu ilave ediyoruz. Temel kural hatırlanacağı üzere  50 gr una 30 cc su idi. Beş yüz gr un koyacağımıza göre 300 gr su koymalıyız ama domatesler de ıslak olduğu için ben bir ölçü az yani 270 cc su koyuyorum. Sonra unu ve üzerine de 7 gr kuru mayayı serpeleyip makineyi çalıştırıyoruz. En az 3 saatlik bir program seçiyoruz. Makine pişirmeyi bitirip durduktan on dakika sonra ekmeği çıkarıyor ve en az yarım saat sonra kesiyoruz. Sonra da afiyetle yiyiyoruz.