Etiketler

, , , , , , ,


Blogun nispeten bir planı, programı vardı. En azından ben, hangi gün ne veya ne hakkında yazacağımı üç aşağı beş yukarı biliyordum. Yemekli Öyküler’in bitmesi ile haftada iki günlük bir boşluk oluştu. Bir de seyahat yüzünden iki gün ara vermek iyice aksattı blogun düzenini.

Gittim, geldim. Yediğim içtiğim benim olsun, gezip gördüklerimi anlatayım anlatmasına da daha erken. Gördüklerimi sindirmem, kafamda biraz evirip çevirmem lazım.

Özlemişim evi, mutfağı. Akşam işten dönüşte markete uğrayıp üç tane küçük patlıcan ve sekiz-on tane çarliston biber aldım. Sabah evden çıkarken yarım kilo kadar kuşbaşı doğranmış tavuk but ızgarayı buzluktan aşağıya indirmiştim. Defne’yle birlikte akşam yemeğini yapmaya koyulduk. Defne bıçağın sapının ucundan tutarken patlıcanları pijamalı soyduk. Baktım, Defne’yle olacak gibi değil, ona televizyonda “Sünger Bob” buldum. O, çizgi filmini seyrederken Actifry’ın içine dört çorba kaşığı yağ koydum. Reklamlarında bir kaşık diyor ama durum patlıcan sözkonusu olduğunda değişiyor. Yağı az koyunca patlıcanlar lastik gibi ve lezzetsiz oluyor. Otuz dakikaya ayarlayıp çalıştırdım. İki dakika sonra, uzunlamasına dörde kesip birer parmak kalınlığında küp küp doğradığım patlıcanları içine attım. Patlıcanlar pişerken üç çarliston ve bir kırmızı biberi 2×2 cm kadar karaler şeklinde doğradım. On beşinci dakikada biberleri patlıcanlara ekledim. Otuz dakikanın sonunda Actifry’ı bir kere daha otuz dakikaya ayarladım. Tavukları ve yarım kavanoz doğranmış, suyu iyice süzülmüş mantar konservesini koyup bir kez daha çalıştırdım. Yarım kutu doğranmış domates konservesinin içine yarım çorba kaşığı salça, bir tatlı kaşığı tuz koydum, iyice karıştırdım. On beşinci dakikada bu domatesli, salçalı sosu sebzeli tavuğun üzerine ekledim.

Sebzeli tavuk kendi kendine, döne döne pişerken  küçük derince bir teflon tencerede yarım paket hazır beşamel sosu 375 ml sütle pişirdim. Sebzeli tavukla beşamel sosu bir fırın tepsisinin içinde iyice karıştırdım. Onbeş – yirmi dakika kadar 1800 fırında pişirdim.

Bu arada bir taraftan da bulgur pilavı yaptım. Fırından çıkardığım sebzeli beşamel soslu tavuğun üstüne İtalya’dan getirdiğim Parmesan peynirinden rendenin ince tarafıyla rendeleyerek serpiştirdim. Bulgur pilavı, dilimlenmiş domates ve ince kıyılmış maydanozla servis yaptım. Sonra da afiyetle yedik.