Etiketler

, , , , , , ,


Cuma günlerini ağır yazı günü ilan etmiştim ama haftanın kendisi öyle ağır geçti ki, artık biraz hafiflemek lazım, diye düşündüm. Dün de söylediğim gibi artık blog normal haline dönsün ve bir yemek tarifi ile kendime geleyim. Bu arada, bizim bey, “Ne o öyle ev kadını gibi ekmek tarifi, yemek tarifi yazıyorsun. Şöyle insanların okuyacağı şeyler yaz,” demekten vazgeçti. Son iki günden sonra dün, hatta “Biraz dinlen istersen,” dedi.

Bu hayatta yemek yapmak her zaman iyi gelmiştir bana. Elbette yemek yemek, insana kendini daha da  iyi hissettirir. Dün, öğleden sonra, Bir Doktorun Mesleğini Bırakışının Sebepleri yazısının nerelere ulaştığını artık takip edemediğimi gördüğümde, eve gidip akşam için ‘Lazanya’ yapmaya karar verdim. ‘Patlıcanlı Lazanya’.

Lazanya deyince aklıma dört birleşen geliyor. 1) Barilla’nın hazır lazanyası, 2) Beşamel sos, 3) Kıymalı sos ve 4) taze kaşar peynir

Barilla’nın pre-cooked lazanya tabakaları işi çok kolaylaştırıyor. Ben dün akşam beşamel sosu kendim yaptım. Lazanya’nın beşamel sosu normalden biraz daha sulu olmalı ki, lazanyalar ıslansın. O sebepten hazır beşamel sos kullanıyorsanız, sütü normal yapım yönergesindekinden fazla koymanız gerek. Ben, bir kaşık un, iki bardak süt, bir yumurtayı önce blendırla karıştırdım. Pişirirken de içine bir tatlı kaşığı tereyağı koydum. Kıymalı sos için önce küp küp doğradığım iki orta boy patlıcanı Actifry’da az yağ ile pişirdim. Sonra bu patlıcanları herhangi bir sebze yemeğine kıymalı iç yaparmışım gibi hazırladığım bol domatesli sosla karıştırdım. Tepsi olarak kare Borcam kullandım. İki lazanya tabakasını tepsiye yanayana koydum, sonra lazanyaların üstüne önce üç kaşık beşamel sosu yaydım, sonra da bunun üstüne üç kaşık patlıcanlı, kıymalı sosu koydum. Biraz da rendelenmiş kaşar serpiştirip,bu sefer alttakilerin diklemesine iki tabakayı yan yana koydum ki, alttaki lazanyalar arasında kalan boşluk kapansın. Aynı şekilde lazanya, beşamel sos, kıymalı sos ve kaşar peynir sıralamasını beş kere tekrarladıktan sonra en üste içine koyduğumdan biraz daha fazla kaşar peyniri koyarak 1800 fırında 20 dakika kadar pişirdim. Kare Borcam’da yapınca büyücek altı dilim çıkıyor, yani bizim gibi iki çocuklu bir aileye fazlasıyla yetiyor. Defidek 1 dilim, KemKem 2  dilimi kaşla göz arasında bitirdi. Onlar yemeklerini yiyip odalarına gittikten sonra biz de bir şişe şarap açtık ve öküzgözü eşliğinde afiyetle yedik.

Unutmadan… bu da dün kestiğimiz blogdaki yazının  5000 kişiye (şu an itibariyle 10.000’i geçti) ulaşmasının pastası.

Bir de, çok kel alaka olacak biliyorum ama, bu sabah Ümraniye’de, FSM köprüsü girişinde olan kaza yüzünden kontakt kapatmış dururken aklıma geldi. Kaybedenler Kulübü’nün Film müziklerini dinliyordum. Elbette, aklımda binbir şey vardı. Önceden de severdim ama bu sabah bana pek bir güzel geldi. Bugünün yazısını bitirirken sizler için Ferdi Özbeğen’den gelsin. DİLEK TAŞI. Döndüm, döndüm dinledim.

http://www.youtube.com/watch?v=HT49i9WYUCc&NR=1&feature=fvwp