Etiketler

, , ,


Cumartesi çalışıyor olacaksam da Cuma günü yine de güzel. Bugün biraz da ev kadına moduna bağlanıp,  size haftasonu etkinliği olarak gerçekleştirmek üzere, dün akşam Defidek’in büyük katkı ve yardımlarıyla yaptığımız Fırında Çiğ Börek tarifini vereceğim. Ya da diğer adıyla Şır Börek.

Elbet makbulü asıl tarifi vermek yani her hamurun elde açılıp, kızgın yağda pişirildiği şekilde anlatmak. Kısmetse bir gün o da olur. Defidek büyüyüp  hamur açıp bana yardım edecek kadar olduğunda onu da anlatırım. Anlatmak kolay da onu herkes yapamaz. Bu tarifi herkes yapabilir.

Malzemeler:

– 3 adet yufka (mümkünse yufkacıdan alınsın, markette satılan hazır paket olmasın)

– 1 yumurta

– 3 tepeleme çorba kaşığı yoğurt

– 1 çay bardağı sıvı yağ (çay bardağı normal, yani küçük boy)

– 1 baş kuru soğan

– 250 gr. orta yağlı kıyma

– Yarım demet maydanoz

– 2 adet yeşil biber

– 1 adet orta büyüklükte domates

– Tuz, karabiber

Önce yufkaları ıslatmak için sos hazırladık. Yoğurt, yumurta ve yağı büyükçe bir kasede çatalla çırptık. Sonra bir buçuk bardak su ile sulandırdık (Birinci çoğul şahıs anlatıyorum, malum başından sonuna Defidek de işin içindeydi). Böreğin içini hazırlamak için soğanı ve domatesi rendeledik, maydanoz ve biberleri olabildiğince ince doğradık. Kıyma, tuz karabiberi ilave edip iyice karıştırdık.

Yufkaları yarıya böldük, tezgaha yaydığımız yarım yufkanın üzerine üç kaşık sos döküp sosu yufkanın üzerine iyice yaydık. Yufkanın iki kenarını içe katlayıp görece bir dikdörtgen elde ettik. Börek içini şekildeki gibi koyup, börek pişince suları dışarı akmasın, lezzeti korunsun diye yanlardan içe doğru iki parmak kadar çevirdik. Sonrasında büyükçe, kapalı bir dikdörtgen olacak şekilde yufkamızı kendi üzerinde katladık. Pişirme kağıdı serdiğimiz tepsimize pişirme kağıdını yarım çorba kaşığı yağ ile yağladıktan sonra koyduk. Üzerine böreğin iç sosundan sürdük. Üç yufkadan böyle altı adet börek elde ettik. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında üzerleri iyice kızarana dek pişirdik. Sonrasında da afiyetle yedik.

Orjinaliyle birebir aynı olmasa da gayet bir lezzet elde etmiştik. Hem de daha az yağlı ve çok hafifti. Ben yerken arasına Jalapeno biber turşusu koydum. Lezzet ben diyeyim iki, siz deyin üçe katlandı. Bir başka yeme önerisi de yarım kuru soğan sumakla iyice yoğurulduktan sonra yapılan soğan salatasıyla yemek olabilir. Bunun için o gün evden çıkmayacağınız garanti olursa iyi olur.