Etiketler

, , , , ,


Bir Hıdrellez bilirkişisi olarak görüyorum ki herkes Hıdrellez ile pek bir ilgili. Durumumuz bu kadardır yani. Elime bir dizi Hıdrellez’le ilgili gerek klasik, gerekse test usulü soru ulaştı. Soruların bir kısmının klasik olması işin içinde şifre olmadığını, kanaat notunun daha önemli olabileceği hissini uyandırdı bende. Yeter ki vatana millete faydam olsun. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım:

1) Dilek sayısında bir sınır var mı?

Dilek sayısında bir sınır yok. İstediğiniz kadar, istediğiniz konuda dileyebilirsiniz. Bu sebeple, bir bakış açısına göre sayısal lotoda çok kolon oynamak gibi çok dilek dilemek şansınızı arttırabilir. Çok dilekle Hızır Peygamber’e de seçenek sunmuş olursunuz (Herkesin o kadar çaresiz ki, nasıl yetişecek Hızır Peygamber bilemedim). Düşünsenize, evliya yapacak dileğinizi ama makul bir şey değil. Eğer dilek çok olursa daha makulünü seçebilir. Ya da sizin için çok fazla bir şey yapmak istiyor, kahretmesin ki siz de çok mütevazisiniz, öyle zaten kendiliğinden de olabilecek bir şey dilemişsiniz. Olmaz yani.

2) Dileyiş şekli nasıl olmalı? a) yazılı b) çizili c) dileği simgeleyen obje d) hepsi

Bence hepsi. Dilek ne kadar açık ve net ifade edilirse, anlaşılıp yerine gelmesi de o kadar garanti olur. Açıklamalı yazılabilir, çizimle ayrıntılar belirtilebilir, objeyle de ideal gösterilir. Resmi kötü olanlar olası negatif sonuçları düşünerek çizmeseler daha iyi olabilir. Yazısı kötü olanlar da mümkünse okunaklı yazsınlar.

3) En etkili dilek dileme şekli?

Bkz. cevap no. 2

4) Dilek dileme vakti nedir?

Dilekler yatsı ezanından sonra hedefe yerleştirilir, sabah ezanı okunurken alınır.

5) Dileğin ulaştığının bir göstergesi var mıdır?

Dileğin konulduğu yerden oynamış olması bunun bir belirtisi olabilir. Ancak hedefin bahçede olası bir gül ağacı dibi olduğu düşünülürse üzerinden kedi de geçmiş olabilir. Hatta üzerine kedi de işeyebilir. Bu tür olumsuz koşullar düşünülerek bir dala asılması daha iyi olabilir.

6) Dilekler nereye konacak? a) Gül ağacı b) Kayın ağacı c) Gürgen ağacı d) Herhangi bir bitki, örn. saksı bitkisi

En ideali ve doğrusu gül ağacı. Kayın ve gürgeni kim uydurdu bilemiyorum. Çok zor durumda kalanlar evdeki bir saksıyı balkona çıkarıp altına dileklerini koyabilirler.

(Olmadı bu resmin altına koyarsınız. Belki Hıdrellez dilekleri de artık sanal ortamda işlem görüyordur, haberimiz yoktur)

7) Dilekler toplandıktan sonra ne yapılacak?

Ben saklıyorum ama denize atanlar da var. Benim dileklerim denize atıp balığa, kurbağaya yedirilecek kadar ucuz değil.

8) Bu sürecin bir garantisi var mı?

Takdir-i ilahi artık, ne diyeyim. Gönlü haznesi boldur, biz fanilerin yapması usulünce istemektir.

Ben aynı işyerinde çalıştığım evinin bahçesi veya balkonu olmayanların (hemen anlamışsınızdır, rezidans insanlarının) dileklerini hayrına (tabii ki de küçük bir komisyon karşılığında) gül ağacına asmayı kabul ettim (işin aslı benim dışımda sabah ezanında pek bir kimsenin uyanık olmaması). Kendiminkileri asarken elime yapışmaz yani.

Bizim durum buysa, gece şehri çıkıp bir dolaşmak gerek. Herhalde her taraf dallarından dilekler sarkan gül ağaçlarıyla pek bir güzel görünüyor olacak.

Ateş yakıp üstünden atlayamayacağız, yağmur hiç kesilmeyecek anlaşılan. Eskiden yağmur yağınca ortalık kirden pastan arınırmış lakin ahvalimiz o kadar kötü ki Nuh Tufanı çıksa battığımız çamur temizlenmeyecekmiş gibi görünüyor.

Herkese başarılar diliyorum.