Etiketler

, , , , , ,


Bugün size günlerce kafamda tasarlayıp geliştirdiğim, ultra fantastik bir börek tarifi vereceğim. Biraz zahmetli gibi görünse de sonuç öyle başarılı ve lezzetli oldu ki, şiddetle denenmesini tavsiye ederim. Benim yapışım biraz maceralıydı ama sonuç olumluydu.

Malzemeler gelsin…

Hamuru için:

–         60 cc zeytin yağı

–         270 cc su

–         450 gr un

–         İki çorba kaşığı kekik

–         Bir tatlı kaşığı (silme) tuz

–         Bir çay kaşığı toz şeker

–         Yarım paket (5-7 gr) kuru maya

Ben aslında hamuru 400 gr undan mayalayacaktım. Pazar günü öğlen malzemeleri sırası ile ekmek makinesine koydum, menüde hamur mayalamayı seçtim, çalıştırıp evden çıktım. Şöyle hamur 2-3 saat güzelce mayalanacaktı aklımca. Bir de geldim ki ne göreyim, öyle bir topak hamur, zerre kabarmamış, makinenin içinde duruyor. O arada oğlanla bizim Bey de hazneye gelip bir göz attılar, “Maya koymamışsın,” diyerek çıktılar mutfaktan. Acayip asabım bozuldu. Evden çıkarken çocuklar iki ayağımı bir pabuca sokmuşlardı, ben de aceleyle malzemeleri hazırlarken mayayı unutmuştum. Bir dedim, mayasız hamurdan tuzuklu köbete gibi yapayım, sonra içime sinmedi. Baktım, zaman var, akşama yetişir, makineye bir ölçü su (30 cc) ve bir ölçü un (50 gr) koydum, mayayı da üzerine serpeleyip, “Ya nasip!” diyerek şansımı ikinci kez denemek üzere makineyi bir daha çalıştırdım. Bir saat sonra hamurum güzelce mayalanmıştı. Ben de hayalime kaldığım yerden devam ettim.

Hamuru ikiye böldüm. Tepsimin boyutlarında açtım. Kekikli hamurun kokusu da ayrı bir güzel oluyormuş. Hamur mayalanırken böreğimin içini de hazırlamıştım.

İç malzemeleri:

–         1 baş kuru soğan

–         1 çorba kaşığı sıvı yağ

–         1 çay kaşığı tuz

–         1 çay kaşığı toz şeker

–         1 paket hazır et kavurma

–         Kornişon turşu 3-4 adet (bence iki çorba kaşığı capari daha çok yakışır, almayı unutmuşum bu seferlik kornişon turşuyla idare ettik)

–         125 gr rendelenmiş kaşar peyniri

İçin hazırlanması:

Soğanlar piyazlık doğranıp 1çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı toz şekerle sıvı yağda kavrularak karamelize edilir. Daha sonra kotnişon turşular boylamasına dörde bölündükten sonra ince ince doğranır. Et, soğumuş soğan ve turşu bir kapta iyice karıştırılır.

Az bir sıvı yağla yağladığım tepsime açtığım hamuru koydum, üzerine içi iyice yaydım. Kaşar peyniri de etli için üstüne tepsiye eşit dağılacak şekilde serptim. Hamurumun ikinci parçasını da birincisi gibi açıp tepsinin üstüne kapadım. Malzemeler dışarı taşıp pişerken tepsinin kenarlarında yanmasın diye çepeçevre böreğin kenarını parmaklarımla bastırarak kapadım. Bir yumurtayı çırpıp böreğin üstüne döktüm, yumurta fırçasıyla böreğin her tarafı yumurtayla kaplanacak şekilde sürdüm. Fırına vermeden önce bir spatulayla sekiz dilime böldüm.

Önceden ısıtılmış fırında 1800 de üstü iyice kızarana kadar pişirdim. Sonra da afiyetle yedik. Kalan bir iki dilim ertesi gün mikrodalgada hafif ısıtılınca da oldukça lezzetliydi.

Deneyin, yaptığınıza da yediğinize de pişman olmazsınız. Kiloları da bu seferlik kafaya takmayın. Zaten gelmişiz kırka, üç beş seneye tansiyondu, şekerdi başlar… hiçbir şey yiyemeyeceğiz, hayatın tadı tuzu iyice kaçacak. Bari sağlığımız yerindeyken yiyelim di mi? Ama abartmadan! Bu arada bu süper uyduruk böreğime isim koymamıştım. Adı Kekikli, Kavurmalı Rüya Börek olsun. 

(Unutmadan, tabağa dikkat! On küsür yıl önce bir gazete sayesinde bizim gibi birçok tabaksız ev tabak sahibi olarak medeni şekilde yemek yeme lüksüne kavuşmuştu. Hey gidi günler…)