Etiketler

, ,


Bizim evde oldum olası kahvaltı edilmez. Benim yüzümden herhalde. Kesin. Benim için güzel kahvaltı demek, iyi bir tost demektir. Ömrümü tost yiyerek geçirebilirim zaten, o kadar çok severim. Aile olmak demek bir bakıma birlikte masaya oturmak değil midir? İşte en azından Pazar sabahları kahvaltıyı birlikte yapmaya çalışıyoruz. Birlikte dediysem de ben diğerleri kahvaltı için uyanana kadar bir tostu çoktan yemiş oluyorum. Onlara da klasik güzel bir şeyler hazırlamaya çalışıyorum. Bazen bu bir omlet olabiliyor ya da bazen krep. İşte o gün ruh halim nasılsa.

Malum, evde bir pre-ergen var. Onun da favorisi haşlanmış yumurta. Ben de nefret ederim. Hele rafadan yumurtayı görmeye neredeyse tahammül edemem. Sebebi de çocukken kuzenimin önümde bir seferde beş-altı yumurta yemiş olmasıdır. İnsanın istemediği ot burnunda biter misali bizim pre-ergen de şimdilerde versen beş yumurta yer. Yemesine yer de ben onun istediği kıvamı tutturabilirsem. Haftalardır Pazar günleri bizim evde böyle bir davadır gidiyordu . Yumurtaları haşlıyordum ama bilinen tüm o sayı sayma, saat kurma yöntemlerinin tümünde çuvallıyordum. Genelde bayağı bir katı oluyordu yumurtalar. Ertesi seferde aman katı olmasın diye önce alıyordum bu sefer de cıvık oluyordu. Onca ekmekti, yemekti yapıyordum da sonuçta bir yumurta bile pişiremiyordum. Ancaaakk…

Bir gün internette müdavimi olduğum alış-veriş sitelerinden birinde günlük turumu tamamlayıp, yine gerekli gereksiz bir sürü şey almış çıkarken onu gördüm. Ei-Uhr by Küchenprofi! Olabilir mi, diye sordum kendi kendime, yani tanıtımda dediği gibi sonunda yumurtaları istediğim kıvamda  pişirebilecek miydim? Hemen siparişi verdim ve beklediğimden kısa bir süre sonra, bir haftaya kalmadan geldi.

Şekilde görüldüğü üzere, üstü şeffaf ve yumurtaya benzer bombeli, tabanı küt taş gibi bir şey bu. Pişirmek üzere tencereye koyduğunuz yumurtaların arasına yerleştiriyorsunuz, sonra beklemeye başlıyorsunuz. Su kaynamaya başladıkça, içindeki kırmızı gösterge kenarlardan yavaşça koyulaşmaya başlıyor. Rafadan istiyorsanız ince koyu bir çizgi oluşur oluşmaz alıyorsunuz, yok kayısı severim diyorsanız kenardaki koyu bandın biraz daha ortaya doğru ilerlemesini bekliyorsunuz. Kırmızı yüzey üzerinde zaten çizgiler var, hafif, orta ve sert diye. Bu aletle bir tencerede çeşitli kıvamlarda yumurtaları istediğiniz sayıyla pişirebilirsiniz. Bir haftadır her sabah bizim pre-ergene yumurtayı Ei-Uhr ile pişiriyorum, Süper. Tam istediği gibi. Yumurtanın sarısının kenarları biraz pişmiş, ortası kıvamlı ama sulu. Tavsiye ederim, başarılı bir mutfak aleti.

 

Yani, artık yumurta da pişirebiliyorum. Kendi mutfağıma sahip olalı on iki sene oldu ve istenilen kıvamda yumurta pişirmeyi internetten aldığım 15 liralık garip bir taş gibi bir şeye borçluyum. Durum budur.