Etiketler

, ,


Öyle dağıldım ki toparlayabilene aşk olsun. On günlük yokluk resmen hayatımı kaydırdı. Cuma güya işe geldim ama yorgunluktan tükendiğim için üç beş işi bile toparlayamadım. Her yerde her şey birikmiş beni bekliyor. Haftasonunda evi hallettik sayılır. Sıra şimdi işte. Masamda biriken işleri yapmam, kaçırdığım dedikodularda eksiklerimi tamamlamam lazım. Çok ama çok enerjiye ihtiyacım var. Bu sebeptendir ki, sabah işe gelirken pembe ayakkabılarımı giydim. Ne alaka diyenlere bilahare açıklarım.

Şimdi bugün bir tarifle blog yazısında, affınıza sığınarak, işin kolayına kaçacağım. Haftasonunda, cumartesi  günü bir alışveriş merkezinde cinnabon rolls standından geçerken oğlum “Oh, mis gibi kokuyor,” dedi ve elbette Pazar günü de benim için oğluma tarçınlı rulo yapmak şart oldu.

Malzemeler:

Hamuru için

–         50 gr tereyağı

–         100 cc su

–         110 cc süt

–         1 çaykaşığı tuz

–         50 gr toz şeker

–         400 gr un

–         5 gr kuru maya

Tarçın şekeri için

–         125 gr toz şeker

–         1 çorba kaşığı tarçın

Yumuşak olması için: 25 gr tereyağı

Yapılışı:

Hamurun malzemeleri ekmek makinesine yukarıdaki sıra ile konur, hamur mayalama programı seçilir. Ben vanilya koymamıştım. Vanilya konulabilir, portakal kabuğu rendelenebilir. Bunlarla daha güzel olabilir.

Hamur mayalandıktan sonra ikiye bölünür, her parça yarım santim kalınlığında açılır. Tarçın şekeri için şeker ve tarçın bir kasede iyice karıştırıldıktan sonra açılan iki parça hamura pay edilir, hamurun üstüne tarçın şekeri iyice yayılır. Hamur bir uçtan başlanarak rulo şeklinde katlanır. Tarçın şekerli hamur rulosu, kalın parmaklıysanız bir, ince parmaklıysanız iki parmak kalınlığında dilimlenir. Dilimler tepsiye ruloların içi yukarı bakacak şekilde yatay dizilir. Fırın 1800 ye ayarlanır, 25-30 dakika rulolar altın sarısı kızarıncaya kadar pişirilir. Pişen ruloların üstüne bir kasede eritilmiş 25 gr tereyağı yumurta fırçasıyla sürülür. Tepsi önce bir gazete kağıdı, sonra da onun üstüne sofra bezi ile kapatılır.

Muhtemelen annem bu tarifte de kesin bir kusur bulur ya hadi hayırlısı…Tipik zor beğenen, hatta hiçbir şeyi beğenmeyen anne vakası.

 

 

 

 

 

 

(Bunlar da sevgili Berat’ın akşam tarifi uygulayıp, yavrular için yaptığı bir tepsi mis kokulu cinnamon rolls )