Etiketler

, , , , , , , ,


Bugün zaman yok, yol var. O sebepten lafı uzatmadan konuya girmeliyim. Günün yazı konusu başlıktan anlaşılacağı üzere soğanlı patates kızartması.

Malzemeler:

–         1 adet Tefal Actifry  (Actifry’lı yazacak çok tarifim var ancak sebepsiz reklam yapmamam konusunda telkinler de var. Malum blog giderek popülerleşiyor. O sebepten tariften çok etkilenerek gidip Actifry alan olursa lütfen parmak kaldırsın. Zamanında Moulinex Ekmek Makinesinin “by mouth advertorial”ını o kadar iyi yaptım ki en az 20 tane sattırmışımdır. Bu sebepten bu sefer Tefal’in karşısına elimde kanıtlarla çıkmak istiyorum.)

–         1 çorba kaşığı zeytin yağı

–         4 adet ortadan büyük, azmandan küçük patates

–         1 baş soğan

–         1 tatlı kaşığı barbekü sos (yoksa üzmeyin tatlı canınızı, salça da olur)

–         1 tatlı kaşığı taneli hardal

–         1 çay kaşığı tuz

–         3 veya 4 tane kornişon turşu

Yapılışı:

Patateslerin kabukları incecik soyulur, küp küp doğranır. Actifry’a 1 kaşık zeytinyağı konduktan sonra 32 dakikaya ayarlanıp çalıştırılır. İki dakika sonra patatesler Actifry’a atılır. Patatesler pişerken soğan piyazlık doğranır. Soğanlar bir kapta barbekü sos, hardal ve tuzla iyice yoğurulur. Patatesleri koyduktan 15 dakika sonra, ki bu sırada patateslerin kenarları hafiften kızarmaya başlamış oluyor, soğanlar patateslere eklenir. Actifry’da işlem devam ederken kornişon turşular uzunlamasına dörde kesilip minik minik doğranır. Pişen soğanlı patatesin üstüne kornişon turşu konarak servis yapılır.

Yol Antakya’ya. Bakalım yarın belki buraya biraz Mozaik Müzesi, biraz Titus Tüneli ve Harbiye’den de yemek getiririm.