Etiketler

, , , , ,


Yemek tarifi yazmayalı bayağı uzun zaman oldu. Kaptırdım kendimi edebi muhabbetlere, “defter”in asıl misyonlarından birini yemek tariflerini ihmal ettim. Halbuki bizim mutfakta her gün bir şekilde tencere kaynıyor. Çocuk olup da kaynamaması mümkün mü? Lakin okul kapanalı beri Kem evde ve öğlen yemeleri için Kem ve Defi’ye genelde sulu sebze yemeği pişiriyordum. Akşamları da öğlenden kalanları yediğimiz için yazacak öyle çok da ilginç şeyler çıkmıyordu. Oturup zeytinyağlı semizotu yazacak halim yoktu herhalde.

Okuma listem gibi yazı listem de pek değişken. Planladığımın aksine ön sıralar araya girenlerle değişiyor. Sırada tavuklar ve tavukların cinsel hayatlarına ilişkin bir yazı vardı ama birden bu yemek tarifi araya giriverdi.

Haftasonunda çocukları yazlığa, annemin yanına bıraktık. Bugün iş çıkışı bir alışveriş merkezine gittim, kimse eteğimden çekiştirmeden doyasıya dolaştım. Arada bizim Bey’le akşam yemeğine dair konuştuk. Bir ara dışarı çıkalım dedik. Sonra benim aklıma  nicedir canımın çektiği ama bizim ağzının tadını bilmezler yemeyeceği için pişiremediğim sebzeli, tavuklu noodle geldi. Marketten eksik malzemelerimi aldım, eve geldim, bir tane soğuk bira açtım ve uzun zamanın hayali yemeğimi yapmaya başladım.

Malzemeler:

–         Yarım paket egg noodle

–         1 adet küçük patlıcan

–         1 adet küçük kabak

–         1 adet orta boy havuç

–         1 adet orta boy kuru soğan,

–         Yarım paket küçük boy mantar  (ben mantarları temizlemeye üşendiğim için yarım kavonoz konserve mantar kullandım)

–         Yarım tavuk göğsü

–         Bir miktar sıvı yağ

–         Bir miktar soya sosu

–         Actifry

(İtiraf edin, bizim turuncu Amerikan sevislerimizi özlemiştiniz. Bazı hayranları var, biliyorum)

Yapılışı:

Sebzeler jülyen, soğan piyazlık, mantarlar ortadan ikiye doğranır. Actifry’a bir ölçü yağ konur, 17 dk.ya ayarlanıp çalıştırılır. İki dakika sonra jülyen doğranmış sebzeler Actifry’daki yağa eklenir.  Onuncu dakikada mantarlar, on üçüncü dakikada soğanlar Actifry’a konarak sebzelerle pişirilir.

Sebzeler pişirilmek için Actifry’a konduğunda yarım tavuk göğsü kuşbaşı doğranır ve bir teflon tavada az sıvı yağ ile arada karıştırılarak sotelenir. Tavuklar suyunu çekip tencereden cızırdama sesleri gelinceye kadar pişirilir.

Bu arada yaklaşık 1 lt kaynayan suda noodle 10 dakika haşlanır. Suyu süzülür.

Sonuçta noodle piştikten sonra 1 çorba kaşığı sıvı yağ, sebzeler ve tavuk bir tencerede üzerine kafi miktarda (zevke göre değişir) soya sosu eklenerek iyice harmanlanır. Sonra da afiyetle yenir.

Bu sebzelere bir de kırmızı, çarliston ve sarı biber de eklenbilirdi. Bizim evde kırmızı ve çarliston biber vardı ama ben koymayı unutmuşum. Varsa siz unutmayın.

Bir de soya sosu eğer sizinki sodyumu azaltılmış olandan değilse gayet tuzlu. Bu sebepten pişirirken hiçbir şeye tuz koymasanız da olur.

Kilo derdi belası olmasa rahat bitirene kadar yerdim. Ancak bir tabakla nefsimi körelttim. Ahh..ahh…