Etiketler

, , , , , , , , , ,


Dün akşam İstanbul’un sıcağından ve neminden bitap düşmüştük. Bir de ardı ardına bizim hissetmediğimiz depremler olmuştu. Haftasonunun yol yorgunluğuna bir de pazartesinin yorgunluğu eklenmişti. Uyuyalım artık dedik, klimayı açıp çoluk çocuk bir odaya doluşmadan hemen önce i-phone’uma son kez baktığımda yeni bir mail geldiğini gördüm. Bir de baktım ki uzaklardan (Amerika’dan olduğunu yazayım da, kıtalar ötesi hayranlarım var diye havam olsun) bir blog takipçisi, twitter arkadaşı Za. (Kişinin mahremiyetini koruma adına adını kısalttım. Hoş benim bildiğim isim de feyk olabilir. Sonuçta sanal alem insanlarıyız hepimiz) mail atmış. Benim çuvallayan e-ekmek atölyesi projemin yegane destekçisi sözünü tutmuş, 13 temmuzda tarifini verdiğim Peynirli, maydanzolu, biberli ekmeği yapıp fotoğraflarını yollamış (https://selgingb.wordpress.com/2011/07/13/peynirli-maydanozlu-biberli-ekmek/ ).

Tarifi verdiğim gün Za. bana ‘Ekmek makinem yok, kendim yoğursam hamurunu, fırında pişirsem olmaz mı?’ diye sormuştu. Ben de ‘Elbette olur. Sen yap Fotoğrafını çek yolla, seninkini de tarifin altına fırın versiyonu olarak koyarız,’ demiştim. Za. yapmış, olmuş. Hatta söylediğine göre bunlar ikinci pişirilen ekmeğin fotoğrafları çünkü ilki aile fertleri tarafından derhal, kırıntı kalmamacasına yok edilmiş.İtiraf etmeliyim benimkinden bile güzel olmuş görünüyor. Ellerine sağlık. Afiyet olsun.

 

Ekmek yazılarını ilk yazdığımdan beri (https://selgingb.wordpress.com/2011/02/26/ekmek/ ) ki o zaman ekmek benim makinem bozulma ayaklarına yatmıştı, hep tariflerin makinesiz de yapılabileceğini söylemiştim. Arada yine başka sebeplerden makinesiz kaldım ve kendim yoğurup fırında pişirdiğim tarifleri de bloga koydum. Makine sadece işin kolaylık kısmı. Aslına bakılacak olursa hamuru yoğurmak ve fırında ekmeğin pişimesini  seyretmek daha zevkli.

Bu arada, geçmişe dönük ‘Ekmek’ arşivini tararken bir tarif daha gözüme çarptı. Akdeniz ekmeği: Patatesli, biberiyeli ve pul biberli ekmek. Adamı obez edecek ekmeklerden.

https://selgingb.wordpress.com/2011/03/11/haftasonu-icin-lezzetli-nefis-bir-ekmek/

Sonuç olarak, ekmek güzel şeydir. Ekmek karın doyurmaktan öte bir lezzettir. Yarına size yazmak üzere kafamda acayip fantastik bir tarif var. Akşam deneyeyim, yarın yazarım.

Za.’dan gelen fotoğraflardan sonra blogun “Ekmek” kısmı interaktifleşir mi, başkaları da eğer ekmek tariflerini yapıyorlarsa üşenmeyip fotoğraflarını gönderir mi, diye öyle şaşkın bir umut filizlendi içimde. Umut işte.