Etiketler

, , , ,


Tatil bitti. Galiba çocuklar, en çok da Defi çok eğlendi, bizim Bey Defi’nin peşinde çok yoruldu. Kem zaman zaman sıkıldı. Hali vakti yerinde her Türk ailesi gibi biz de senelik yaz tatili görevimizi icra ettik, bitirdik. Benim tatilim nasıl mı geçti? Bizim Bey kadar yorulmadıysam da çok da dinlendim diyemiyeceğim. En güzel kısmı her zaman olduğu gibi yoldu. Bizim Bey araba kullandı, ben de kah kitap okudum, kah uyudum. Evet evet yol kısmı güzeldi.

Dönüşte yazlığa uğradık. Annem de artık İstanbul’a dönecekti. Bıraksak kadın kalırdı ama malum yaz bitiyor ve benim seyahatlerim, dolayısıyla da annemin mesaisi başlıyor. Önümüzdeki hafta yokum mesela.

Yazlıkta hava güzeldi, ‘Deli Haydar’ yoktu, yani rüzgar esmiyordu. Deniz çarşaf gibiydi ama soğuktu…Bırrr…

Civcivler biraz daha büyümüş ve serpilmişlerdi. Tavuklar dört beş gündür kümesteydi çünkü dolaşmaya çıktıkları vakit köpekler saldırmış ve içlerinden birini öldüreyazmışlar. Bir başkasının da kuyruğunu koparmışlar. Hem hayvanlar ürkmüş hem de iyileşsinler diye eniştem çıkarmıyormuş. Biz oradayken günler sonra tavuklar dışarı çıktılar ama sadece kümesin hemen dışında toplaşıp bekledi zavallıcıklar.

Domatesler olmuş, patlıcanlar çoğalmış. Mısırlar küçüktü ama süttü, çocuklar çok sevdi.

Cumartesi akşamına annemler etli yaprak sarmışlar ama Kem mangal istedi. Malum bir hafta ev ortamından ve dolayısıyla da mutfaktan uzak kalmıştım, özlemişim. Tavukları sosladım ve yanına mantarlı patates kavurma yaptım. Buyurunuz;

Mantarlı Patates Kavurma

Malzemeler:

–         400 gr mantar

–         4 adet orta boy patates

–         1 orta boy kuru soğan

–         2 bardak süt

–         50 gr tereyağı

–         ½ tatlı kaşığı şeker

–         1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Mantarların sap kısımları atılır, temizlenir, yıkandıktan sonra ince ince dilimlenir. Bir tencerede iki bardak sütle kaynatılır. İki taşım kaynatıldıktan sonra altı kapatılır.

Soğanlar piyazlık doğranıp tereyağının üçte biri, yarım tatlı kaşığı şeker ve yarım tatlı kaşığı tuz ile karamelleşene kadar kavrulur.

Patatesler soyulup yıkandıktan sonra uzunlamasına dörde bölünüp ince ince kesilir. Tereyağının kalanı ile teflon tencere/tavada sürekli kızarıncaya kadar karıştırılır (İşte gel de burada Actifry’ı arama).

Kavrulmuş patates ve soğan sütlü mantar tenceresine ilave edilir, ocağın altı yakılır, arada patatesleri ezmemeye dikkat edilerek karıştırlır. Süt iyice çekilince olmuş demektir.

Otelde Balık A La Carté restoranda balığın yanında servis edilmişti. Balık da güzeldi ama ben bunu daha çok sevdim. Yerken analiz ettim, muhtemelen restorandaki kremayla yapılmıştı ama biz yazlık yerinde yokluktan sütle ve tereyağıyla idare ettik işte. Tek başına bile bence başlı başına yemek olur, balığın ve etin yanında da güzel gidiyor. Afiyet olsun..