Etiketler

, , , , , , ,


Malum, okullar tatil. Çocuklar geçtiğimiz ay iki hafta annemin yanında Güre’de kalmıştı. İki haftanın bir haftasında kızkardeşim de eşi ve kızıyla birlikte yazlıktaydı. O dönemde o,  sabah kahvaltılarda çocuklara pankek yapmış ve benim oğlan, Kem çok sevmiş. Yazlıktan döneli beri pankek istiyor. Ancak sabah yapmam mümkün değil. Zaten sabah altıya çeyrek kala kalkıp ancak işe gidiyorum. Hafta içi sabah olamayacağından bir kere haftasonunda denedim. Krep yapmayalı da uzun zaman olmuş önce kıvamı tutturmakta epeyi zorlandım. Tavaya koyduğum ilk posta çöp oldu, çünkü unu az olmuş. Sonra biraz daha un, biraz daha süt derken kıvamı  tutturmuştum. Bu su koyar da un koyar yöntemi yüzünden doğaldır ki malzemelerin miktarını ölçememiştim.

Bu haftasonu yaparken neden ne koyuyorum, santimi santimine ölçtüm. Buyurun malzemeler:

–         1 yumurta

–         300 cc süt (çünkü kutuda o kadar vardı)

–         1 p. vanilya

–         1 çay kaşığı kabartma tozu

–         200 gr un

–         2 çorba kaşığı toz şeker

Yapılışı:

Bu malzemenin tümünü derin bir kaba koyup mikserle iyice, un topağı kalmayana kadar çırpıyorsunuz. Elde ettiğiniz hamur kek hamurundan cıvık olup kaşıktan akmalı ancak yine de biraz kıvamlı olmalı, kaşıktan “şırrr” diye boşalmamalı. Teflon tavayı ocağa koyup ısıtıyorsunuz, tavanın ısındığına kanaat getirdikten sonra hamurdan tavaya birer kaşık, birer kaşık yuvarlaklar halinde koyuyorsunuz. Hamuru tavaya koyarken ocağın altını kısarsanız iyi olur, böylelikle tavadaki pankekleriniz nispeten eş zamanlı pişer. Hamurun tavaya bakan yüzü kızarınca zaten kendiliğinden tavadan ayrılıyor, bir zahmet çevirip diğer taraflarını da kızatıyorsunuz. Kabartma tozu mühim bir şey. Aksi takdirde benim gibi unutacak olursanız, ki ben tavadan ilk postayı aldıktan sonra koymadığımı fark ettim, pankekler yine oluyor ama kabartma tozu konduğundaki gibi göz göz olmuyor. Bu ölçülerden yaklaşık 35-40 tane pankek çıkıyor. Hepsi o gün tükenmezse de sorun yok. kapalı bir kapta buzdolabına koyup daha sonra mikrodalgada hafif ısıtıldığında lezzetini koruyor.

Pankekler çeşitli şekillerde tüketilebilir. Bizimkiler iki tanesinin arasına nutella sürüp sandviç yapmayı seviyor. Hoş bu haftasonu pankek işine giriştikten sonra ne göreyim, evde nutella bitmiş. Diğer alternatif reçel olabilirdi ama hem evde reçel de yoktu, zaten olsa bile bizimkiler reçel yemezdi. Ev içi küçük bir araştırma yaparken buzdolabında çikolata sosu paketlerini buldum, sorun kısmen halloldu. Kısmen çünkü Kem çikolata soslu yedi ancak Defi pek hoşlanmadı. Sanırım çikolata sos içeriğinde kakaonun fazla olmasından dolayı nutella kadar tatlı gelmedi. Bu durumda ona tereyağına yumurta kırıp üstüne kaşar peyniri serptim, o da ekmeğini yumurtanın sarısına banıp yedi.

Blogda geçmişten kalan bir kek tarifi var: “ Bebekler için Pekmezli Kek”.  Ben ne yaparken, ne de yazarken böyle ilgi göreceğini beklememiştim. Blogun her gün en çok okunan yazıları listesine illa ki giriyor. Bu pankek de mesela bebekler, bebekler derken bir yaş üstünü kastediyorum, gayet uygun olabilir. Pekmezli keke ilham veren Demet anne bu pankeki Derin ve Sarp için deneyebilir. Hele bir de bizim idealist anneye ekmek makinesi aldırtıp üşenmeyip evde ekmek makinesinde şekersiz marmelat kaynattırmayı başarabilirsem tam olacak.…Marmelat kaynatmak için mevsim çok uygun. Tezgahlarda eriğin, şeftalinin olgunları bugünlerde bolca mevcut. Aklınızda olsun yani…