Etiketler

, , ,


Normalde adetim değil bir günde iki yazı yazmak ama Mine sabahki yazıda bahsettiğim kurabiyenin tarifini isteyince bir nevi sorumluluk hissettim. Bu tarif Mine için.

Sevgili Mine, aslında Antep fıstıklı kurabiyenin her zaman yaptığım ve muhtemelen daha önce tarifini verdiğim kurabiyelerden pek bir farkı yok.

Önceden de söylemiştim, yıllarca ideal kurabiye tarifi bulmak için çabaladım, yaptım, bozdum olmadı. Sonra bir gün hayatta da itibar etmediğim paket arkası bir tarif denedim. Damla Çikolata paketi arkasındaydı bu tarif. Elbette oradaki tarifle kendimi sınırlandıramazdım, onu baz alıp başka başka kurabiyeler yaptım, ölçüleri de biraz değiştirdim.

Kurabiyenin temel tarifi aşağıda. Ben buna bazen hindistancevizi, bazen damla çikolata ya da Antep fıstığı koyuyorum. Gerisi size kalmış. Artık canınız ne isterse siz koyarsınız.

Malzemeler:

–         100 gr tereyağı (illa ki, çünkü lezzeti bambaşka oluyor)

–         100 gr toz şeker

–         200 gr un

–         1 yumurta

–         1 paket toz vanilya

–         1 çay kaşığı kabartma tozu

–         Bir tutam tuz

–         Bu kurabiye için 35 gr toz Antep fıstığı

 

Yapılışı:

Tereyağı hafif eritilir, sonra tüm malzemeler derin bir kapta karıştırılır. Karışım elden ayrılır hale gelince elde kalan hamur parçaları bıçağın sırtıyla sıyrılır, hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılarak avuçta yuvarlanmayı takiben üstüne bastırılarak tepsiye dizilir. Kurabiyeler 1800 ye ısıtılmış fırında 20 dakika pişirilir. Mümkünse koyu bir kahve eşliğinde afiyetle yenir.