Etiketler

, , ,


Bugün uzun zamandır istek alan bir tarif yazacağım. Aslına bakılacak olursa sevgili KakaraKikiri’nin isteği bu. Kendisi her ne kadar bu konuda amatörlüğünü aşıp (zamanında nar ekşisi yerine pekmez koyarak fantastik bir denemede bulunmuşluğu vardır) ustalaşmışsa da kırmayayım hadi artık yazayım dedim. Yazmakta nazlanmamın nedeni gerçekten kısırın tarifi verilmesi gereken bir şey olmadığını düşünmemdi. Annelerin hepsi bilirdi, milli altın günü yemeklerimizden biri olduğu için yememiş olan yoktu, yapması çok kolaydı, bana göre öyle de özellikli bir şey olmadığından kısır yapmayan ya da yapamayan kadın olamazdı. Ya da kısır yapamayan kadın, kadınım diye ortalarda dolaşmamalıydı. Esasında ortalıkta “ben bir şeyim” diyerek dolaşan ve hiçbir şey olmayan sürüyle insan varken elbette kısır yapamamak çok da bir eksiklik sayılmazdı.

Dünkü olaydan sonra (bilen biliyor, anlatmaya lüzum yok) hayatımdan tevazuyu çıkarmaya karar verdim. Madem ki, işte de yaptıklarımı ön plana çıkarmamak bana puan kaybettiriyor, kibirli olmadığım halde ait olduğum sınıf, grup, vs yüzünden kibirli damgası yiyorum, bundan sonra böyle…diyeceğim ama insanın otuz yedi yaşına kadar hayatının en büyük amaçlarından biri egosunu minimalize etmek olmuşken biraz zormuş gibi göründü bana. Yine de bir yerden başlamak lazım. Kısır mevzusu da buna başlamak için hiç fena sayılmaz.

Ben kısırı çok güzel yaparım. Oturur bir tepsi yersiniz vallahi, öyle. Hadi size acıdım, bir bardak bulgurdan tarif vereyim de sonra alacağınız iki yüz gramın faturası bana çıkmasın.

Malzemeler:

(Her evde olması gerekir)

–         1 su bardağı köftelik bulgur

–         1 su bardağı kaynar su

–         1 çay bardağı zeytinyağı

–         ½ çay bardağı nar ekşisi

–         4-5 dal taze soğan

–         ½ demet maydanoz

–         2 kaşık domates salçası

–         1 kaşık acı biber salçası

–         Tuz, karabiber

Yapılışı:

Bulguru bir tencerede sıcak suyla ıslatıp kapağını kapatıyorsunuz. Bulgur şişerken maydanoz ve soğanı ayıklayıp ince ince doğruyorsunuz. Bulguru ıslattıktan 15-20 dakika sonra salça, tuz, karabiberi koyup salçayı bulgura iyice yedirene kadar karıştırıyorsunuz. Salçanın bulgurla iyice karıştığına kanaat getirdikten sonra zeytinyağı, nar ekşisi, maydanoz ve soğanı tencereye ekleyip bu malzeme bulgur içinde eşit dağılana kadar bir kere daha karıştırıyorsunuz. Karıştırma işlemini kibarlıktan vazgeçip elinizle yapmanızı tavsiye ederim. Ekşisinin dozuna siz karar verin. Şahsen ben ekşisi ve acısı bol seviyorum. Zeytinyağı konusunda da ne kadar az cimrilik yaparsanız o kadar güzel oluyor.

Tarifi ben verdiğime göre muhakkak güzel olmalı. Yaptınız olmadı mı? Benimle ilgisi yok. Ya bulgurunuzun cinsi iyi değildir, ya malzemeden kısmışsınızdır, en kötüsü becerememişsinizdir. Bir dahaki sefere eminim daha güzel olacak. Siz benim başta yazdığım “Kısır yapmak da iş mi? Kısır yapmaktan kolay ne var?” gazıma geldiyseniz ben ne yapayım? Yılmak yok, denemeye devam!