Etiketler

, , ,


Malum bugün Pazar. Esneme, gerinme, kanepede yatma, film seyretme günü. Bir süredir Pazar günleri dışarı çıkmıyoruz. Geniş bir kahvaltıyı takiben yayıla yayıla evde vakit geçirmek iyi geliyor.

Sabah kahvaltı sofrasını topladıktan sonra kek yapmaya karar verdim. Kek bizim için çok makbul bir şey. Defi seviyor, Kem okula giderken kahvaltı niyetine yiyor.

Malzemeleri tezgaha koyup mikseri çıkarmıştım ki Defi yanımda bitti. İkimiz birlikte işe koyulduk.

Malzemeler:

–         2 yumurta

–         1 bardak toz şeker

–         ½ bardak süt

–         ½ bardak sıvı yağ

–         1 paket şekerli vanilya

–         1 paket kabartma tozu

–         1 fiske tuz

–         Alabildiğince un

–         ½  paket renkli pasta süsleme şekeri

–         3 çorba kaşığı damla çikolata

Yapılışı:

Damla çikolata ve süsleme şekeri dışındakileri bir çırpma kabına koyup iyice çırpıyorum. Kekin yeterince çırpıldığına kanaat getirdikten sonra damla çikolatayı ekleyip bir kez daha ama kısa süreli karıştırıyorum.

 

 

 

Keki silikon muffin kalıplarına koymaya başlamadan önce fırını 1800ye ayarlayıp çalıştırıyorum. Fırına koymadan önce renkli süsleme şekerlerini keklerin üstüne bolca serpiyorum. Yaklaşık 20 dakika pişiriyorum.

Çocuklar bu içi çikolatalı, üstü rengarenk şekerlerle süslü kekleri çok seviyor. 

Eminim ki Defi tüm süreç içinde her çocuk gibi işin içinde olursa daha fazla kek hamuru yiyebileceğini düşündüğü için kek yapmayı bu kadar çok seviyor. En azından ben öyle olduğunu düşünüyorum çünkü çocukluğumdaki en büyük hayallerimden biri büyünce kek yapmak ve sonunda da yemek için kendime bolca çiğ kek hamuru ayırmaktı. Acaba Defi’nin kafasından neler geçiyor?