Etiketler

, ,


Kopenhag’a ilk gidişim 2005’teydi. İkincisi geçen yıl, sonuncusu da geçen hafta.

Beş yıl önce gittiğimizde bir akşam takım arkadaşlarımızla güzel bir yerde yemek yemek istediğimizde bağlı olduğumuz acenta bize burayı ayarlamıştı. Akşam hava karardıktan sonra taksiyle gitmiştik. Yön duygum çok iyi olmasa da yerin Stroget yakınlarında bir yerde olduğumuzu anlamıştım.

İlk gittiğimde yemekleri, geleneksel giyimli ve  güler yüzlü bayan garsonları, servisi, atmosferi,  hele de menüsü ile çok sevmiştim Peder Oxe’yi. Hiç görmediğim kadar esprili ve Peder Oxe’yi tam anlatan, rengarenk bir çizim vardı menü kapağında.

 

Geçen yıl gittiğimde ise akşam yemeği için  otelden tavsiye aldığımız başka bir restoranın yerini elimizde harita ile ararken birden karşımıza çıkıvermişti Peder Oxe. Eski bir dostla yolda yürürken köşeyi dönünce burun buruna gelmiş gibi sevinmiştim. Otelin diğer restoran için tavsiyesi uçup gitmişti aklımdan.

Bu gidişimde ise Pazartesi akşam yemeği için alternatifler konuşulurken ben elbette Peder Oxe’yi söyledim. Bir huyum vardır, ben bir şeyi sevdim mi onu herkesle paylaşmak isterim. Bu bir kitap olabilir, elimden geldiğince alır etrafımadakilere dağıtırım, müzik olabilir herkese dinletirim. Madem birlikte olduklarım sevdiğim insanlardı, o akşam yemek Peder Oxe’de yenmeliydi.

Malmö gezginleri olarak biz iki kişi öğleden sonra sanki birer buzağı yarısı yemiş kadar toktuk ama bu bize engel olmadı. Ben kendimi dizginlemeyi başardım ve sadece Beef Salad’la yetindim. İki kişi dil balığı yedi, ben de tadına baktım. Muhteşemdi. Dördüncü ise sıradan bir salata yedi.

Yemek konusunda mütevazi davranınca bari tatlı konusunda kendimizi şımartalım dedik ve sonuç aşağıdaki resim oldu. Tatlı tepsisinin yanında istediğimiz karamelli armut tatlısı masada öyle mahsun dursa da tek başına o bile tatlı olarak yeterince güzeldi.

Yani anlayacağınız, Peder Oxe beni yanıltmadı ve lezzetli yemek eşliğinde keyifli, bol sohbetli bir akşam geçirdik. Kopenhag’a giderseniz aklınızda olsun, Peder Oxe’yi yemek alternatiflerinizde bulundurun.