Etiketler

, , , , , , ,


Siz sever misiniz bilmiyorum ama ben Kate Winslet’i pek de sevmezdim. Galiba nedeni de Titanic’teki rolünün bana fazla zorlama gelmiş olması. Belki de suç onun değildi, Leonardo DiCaprio o zamanlar henüz çok gençti ve bence o filmde uyumsuz bir çift olmuşlardı. Çünkü aynı çifti yıllar sonra başka bir filmde seyrettiğimde (Revolutionary Road) bana hiç de uyumsuz gelmediler. Bu yazı için biraz araştırma yaptığımda da gördüm ki, benim zannettiğimin aksine Kate Winslet, Leonardo DiCaprio’dan küçükmüş, hem de bir yaş. Leonardo DiCaprio da öyle çok genç filan değilmiş, yaşıtmışız.

Yaş mevzusuna fena takıldım. Neyse, Revolutionary Road’dan beri Kate Winslet hakkında düşüncelerim bayağı değişti. O filmde bence performansı çok iyiydi. Film her şeyiyle süper ötesi şahaneydi ki, yönetmeni Sam Mendes’ti. Bu filmi de muhakkak yazmalıyım.

Mildred Pierce’ın varlığından Emmy Ödülleri’nden sonra haberdar olduk. Bu yılki 63. Emmy Ödülleri’nde Kate Winslet Minidizi/Film dalında en iyi aktrist ödülünü aldı. Bu mini dizi beş bölümden oluşuyor ve yönetmeni Todd Haynes. Mildred Pierce, aslında 1945 yılında film olarak yapılmış ve o zamanki başrol oyuncusu Joan Crawford da en iyi kadın Aktrist Oscar’ını almış. O zamanki filmin yönetmeni de Michael Curtiz imiş. Görülen o ki, Mildred Pierce rolü her iki aktriste de ödül getirmiş bir rol.

Mildred Pierce’ın konusuna gelecek olursak…

Olaylar Büyük Amerikan Buhranı sırasında kocasından boşanan ev kadını Mildred Pierce ve onun narsist kızı Veda etrafında geçiyor. Mildred ve kocası Bert, bir zamanlar durumu iyi olan kocasının bir başka kadınla birlikte olmasın ardından ayrılıyorlar. Elinden turta yapmaktan başka bir şey gelmeyen Mildred iki kızıyla kalakalıyor. O zamanlar bir kadının çalışması oldukça aşağılayıcı bir durum ancak çaresiz Mildred bunu göze alıyor ve bir cafe-restoran’da garson olarak çalışmaya başlıyor. Mildred’ın garsonluğu kısa sürüyor, ev kadını ve daha önce hiç çalışmamış olmasına karşın  akıllı bir kadın olan Mildred kısa zaman içinde bir restoranlar zinciri açıyor. Bu arada kızlarından büyük olan Veda’nın da büyümesini seyrediyoruz. Dizi yaklaşık beş-altı yıllık bir süreyi içine alıyor. Veda 12-13 yaşlarından 17-18 yaşlarına geliyor.

Veda hakkında sadece şunu söyleyeyim, narsistik kişilik bozukluğunun neredeyse tüm özelliklerini taşıyan katlanılması güç, dayanılmaz bir kız.

Seyretmek isteyecekler için konuyu burada kesmeliyim.

Mini dizi James M. Cain’in romanına birebir sadık kalmış. İlk filmdeki gibi karakterler üzerinde oynama, sahne ekleyip çıkartma yok.

Mildered ve Veda karakterleri gerçekten çok ilginç karakterler. Mildred, en çaresizken bile belli başlı şeylerden ödün vermeyen, hemen her zaman soğukkanlılığını koruyan, öyle ki çocuğu ölürken bile neredeyse duygulanmayan bir kadın. Kocasından ayrılır ayrılmaz kocasının arkadaşı Wally ile birlikte olması, sonrasında Wally ile ilişkisi bitse de iş ilişkisini profesyonelce devam ettirmesinin sebebi aslında bu kişilik özellikleriydi sanırım.

Ve Veda karakteri… Veda’nın küçüklüğünü Morgen Jeanette Turner oynuyormuş. İsmini muhtemelen bundan sonra başka filmlerde eminim duyacağız ve umarım ki adım adım büyümesini keyifle seyrederiz. Yaşına göre çok başarılı bir oyuncu olduğunu söylemek gerekli. Veda’nın büyümüş hali de oldukça başarılıydı ancak bir filmi seyrederken erişkin bir oyuncunun zaten başarılı olması beklentimiz dahilinde olduğu için fazladan bundan bahsetmeye gerek yok.

Biz bir şekilde Mildred Pierce’ı edindik, izledik. Tavsiye ederim.

Özellikle Veda’yı belki de daha iyi anlamak için bir edebiyatsever olarak  hikayenin aslını okumayı da aklımın bir kenarına yazdım.