Etiketler

, , , , ,


Bizim doktor milleti pek bir marifetli. Misal Berat. Misal Mersin’deki bir doktor hanım. Mersin’deki doktor hanım créme brulée üzerine çalışıyor, hem de tam teçhizat. Aramış taramış créme brulée’nin üstünü kızartmak için alev püskürtücü bile edinmiş.

Berat’ın börek tarifi ile blogun köşesini takipçilerin tariflerine açıyorum. Yakın zamanda Sesil’den de bir çizkeyk tarifi ekleyeceğim. Bir şey yaptınız, güzel oldu değil mi? Hemen cep telefonuyla fotoğrafını çekin, üşenmeyin yarım sayfa da tarifini yazıverin. Sonra da selgingb@gmail.com ‘a gönderin. Maksat zenginleşelim. Özellikle kendi orijinal tariflerinizi bekliyorum. Ben yaptım, oldu cinsinden. Malum günün trendi de bu. İyi olur.

Bu böreğin hikayesine gelecek olursak…

Berat benim bir nörolog arkadaşım. Anadolu’da bir şehirde çalışıyor, üç çocuğu var. Benden fazla olmasın gayet anaç bir kişilik anlayacağınız. Bu böreği yapmış, feysbuka koymuş fotoğrafını. Yanında turşuyla öyle iştah açıcı görünüyordu ki…Feysbuka koyalı kaç gün oldu, üzerindeki geyik hala bitmedi. Ben de dedim ki, Berat tarifi yazar mısın, bloga koyalım. O da yazıverdi. Yazmak konusunda daha acemi ama olsun, bence gayet anlaşılır bir tarif.

Artık sizi Berat’ın “El Açması, Kıymalı ve Mantarlı Börek”i ile baş başa bırakıyorum.

 

Hemen yazıyorum ama senin kadar ‘lezzet’li anlatamam baştan söyliyim 😉 Önce hamuruyla başlıyım. Hamur için

–         bir yumurta,

–         bir tatlı kaşığı tuz,

–         biraz su,

–         bir kaç yemek kaşığı süt,

–         un ve

–         kabartma tozu

Tarif kafadan, ölçü yok ama hamur işi sevenler kıvamı iyi ayarlar eminim.

İçi için, önce iki soğan ve iki baş sarımsağı az zeytinyağında kavurdum, minik minik doğradığım mantarları ve kıymayı ekledim, baharat zevke göre tabi ki.

Hamuru açıp içini doldurduktan sonra yağsız tavada pişirdim ve üzerine tereyağı sürdüm. Acayip lezzetli oldu. Afiyet olsun 🙂