Etiketler

, , , ,


Uzun zamandır ekmek yapmıyordum. En fantastik ekmek denemelerimden biriydi bu.

Ekmek mucizevi bir şey aslında. Toprak gibi. İçine ne koysanız alıyor, kendine bir şekilde yakıştırıyor.

Şimdiye kadar yaptığım çeşitlerin çok daha fazlasını yapabilirim. Mesela yakında pırasalı ve havuçlu yapmayı düşünüyorum.

Şimdi tarifimize geçelim.

Malzemeler:

–         1 adet orta boy patlıcan

–         8-10 adet kuru domates

–         50 cc sıvı yağ

–         300 cc su

–         1 tatlı kaşığı tuz

–         1 kesme şeker

–         500 gr beyaz un

–         8-10 gr kuru maya

–         2 çorba kaşığı beyaz taneli haşhaş

 

Yapılışı:

Patlıcanlar pijamalı soyulup önce uzunlamasına dörde kesilir, sonra da birer parmak kalınlığında doğranır. 50 cc sıvı yağ ile Actifry’ın içine konulur ve 25 dakika pişirilir. Kuru domatesler ıslatılmadan ince ince doğranır. Pişen patlıcanlar yağ Actifry’ın içinde kalacak şekilde ekmek makinesinin haznesine alınır. Ardından domatesler ve diğer malzemler yukarıdaki sırayla hazneye konur. Ekmek makinesi yaklaşık 3 saat 15 dakikalık bir programa ayarlanır. Aradaki karıştırmadan sonra beyaz taneli haşhaş ekmeğin üstüne dökülür.

Pişen ekmek ikiye ayırlır ve sabah önce alt kattaki ofisin mutfağına sonra da üst kattaki ofisin mutfağına bırakılır.

Malum, e-ekmek atölyesi projem rağbet görmedi. Bir taraftan da benim bu ekmekleri yaygınlaştırmam lazım. Ben öyle hissediyorum. Diğer taraftan da sektörün durumu köüye gidiyor, kendime yeni alanlar yaratmam lazım. Diyorum şöyle bizim Kavacık’ta bir kulübede filan satsam mı bu ekmekleri ya da başlangıçta ön siparişle elden dağıtım mı yapsam? Hani eşe dosta yapmışlığım var. Bir arkadaşım gebeliği sırasında diabet artı hipertansiyon riski yaşamıştı. Sıfır tuzlu ekmek bulamıyordu çünkü dışarıda satılanların içinde illa bir miktar olması gerekiyordu. Ben ona yapıp sabahları geçerken ofislerinin güvenliğine bırakıyordum.

Şimdi düşününce bu makineden iki teyzemde var ve oldukça düşük performansta kullanıyorlar. Anneme de bir tane alırım, benimkiyle dört eder. Valla küçük bir imalathane açabiliriz. Hele ki, küçük teyzem şu günlerde ne yapsam diye düşünüyor. Arabası da var. Ekmekleri yapıp eve/ofise bile teslim edebilir. Elbette tarifleri benden olacak. Öğlene doğru arayayım da bu fikrimi anlatayım ona. Belki buradan da en büyük hayalim şarap-ekmek işine girişiriz. Teyzem biraz dindardır ama ben onu ikna ederim.

Tabii bunun için siparişe ihtiyacımız olacak. Blogda bununla birlikte on iki çeşit ekmek anlatmışım. Anlayan anladı yani…