Etiketler

, , , ,


Bu yaptığım doğru mu, değil mi diye ciddi ciddi düşünmeye başladım. Öncelikle kendim için.

Kendi açımdan doğruluğunu sorgulamamın sebebi şu: Önceden fotoğraflarla ve yazıyla ekmek yapımını anlatıyordum ve sanki biraz daha zor bir iş beceriyormuşum gibi görünüyordu. Şimdi bu 3 dakikalık videolarla kendi karizmamı (varlığı elbette tartışılır) yok eder bir durumdayım.

Başkaları açısından sorun şu:  Biliyorum ki bazılarının ekmek tüketme kapasiteleri çok yüksek. Benim gibi kahvaltıda bir dilim yemekle bırakmayabiliyorlar ve benim bu yaptığım ekmekler gerçekten farklı ve lezzetli oluyor (Tarifleri önceden deneyip başarılı olanların bu kısma yorumlarını bekliyorum. Yanında alkış efekti olursa daha bir mutlu olurum). Şimdi bu ekmek severler bu kadar kolay yapılan ekmekleri yapar ve tadına doyamayıp çok yerlerse onlara kilo anlamında bulunacağım katkıdan ötürü vicdan azabı duyabilirim. Duymalı mıyım, ondan emin değilim.

Eğer takip etmeye devam ederseniz göreceksiniz ki bu ekmekler oradan veya buradan aldığınız ekmekler gibi değil. Çok sağlıklı ve besleyici ekmekler. Şöyle söyleyebilirim bence diyet yapanlar bu ekmeklerin bir iki diliminin yanında bir kase yoğurt yiyerek gayet sağlıklı ve dengeli bir öğün geçirebilirler.

(Lütfen itirazı olanlar kendine saklasın. Dediğimi yapmazsınız, olur biter. Ha, bir de bunu kendimin yapıp yapmadığını da elbette söylemeyeceğim.  “Ekmekle Kilo Verilebileceğini” iddia ettiğime dair bir söylenti yayılmamasını temenni ederim. Hele ki, kişiliğimin doktor tarafının burada yazdıklarımla şu an itibariyle – gelecekte olmayacağını garanti edemem- bir ilgisi yoktur. Sadece bir öneriydi)

Neyse lafı fazla uzattım, sabah sabah elim klavyeden ayrılmıyor. Yapacak sürüyle iş var.

Bugünün ekmeği başlıktan da anlayacağınız üzere “Cevizli ve Üzümlü Çavdar Ekmeği.” Çavdar ekmeğini tutturmak biraz zor olabiliyor. Birincisi ununa göre su miktarı değişkenlik gösterebiliyor ve ekmek piştikten sonra daha fazla su koymuş olmanız gerektiği gibi bir hisse kapılabiliyorsunuz. Çavdar ekmeği için söylemem gereken ikinci nokta da bunun daha önceki diğer iki ekmeğe (beyaz normal ve kepekli) göre daha tıkız bir ekmek olduğu ve dolayısıyla da daha az kabardığı. Lezzet konusunda diğer ikisinden bence daha lezzetli. Hele bu cevizli ve üzümlü şekersiz, üzümün doğal şekerinin kafi olduğu kek gibi düşünebilirsiniz.

Afiyet olsun.

http://www.youtube.com/watch?v=a7yeai5RaEM&feature=channel_video_title