Etiketler

, , ,


Şangay’da Peace Hotel Jazz Bar’a gittiğimizden bahsetmiştim. Hani diyebilirm ki, uzun zamandır ambiyansı böyle güzel olan bir yere gitmemiştim.

Masalarda yukarıda gördüğünüz kitapçık duruyordu. Ne içsek, şunu mu denesek, yoksa bunun mu tadına baksak diye karıştırırken baktım ki  kitapçık çok güzel, zaten yazılı basılı ne varsa direkt ilgi alanıma girer, beni şeytan dürtükledi ve yanımdaki arkadaşıma, “Ben bunu çantama atsam ne olur?” diye sordum. “Olmaz,” diye kestirip attı. “Aaaa, nasıl  olmazmış!” dedim. Eskilerden içinde bardaklar olan anılarım canlanmıştı (Buraya yazdığım herşeyi herkes anlamak zorunda değil. Zanlamdıysanız dert etmeyin). Masanın karşı tarafından arkadaşımla kıyaslayınca yaşça büyük ve oldukça da olgun olan birisi, “Hiçbir şey olmaz, al,” deyince onaylanmış bir şekilde çantama koydum. Sonuçta hatıra değil mi?

Eve geldikten sonra evirdim, çevirdim ve gördüm ki, Copyright’a ilişkin hiçbir ibare, çoğaltımı veya paylaşımı konusunda hiçbir uyarı yok. İçerik de güzel. Ben de sizinle paylaşmaya karar verdim. Sonuçta alıntı yaptığımı da açık açık belirtiğime göre zannedersem sorun yok. Bir de aslına bakılacak olursa kitapçığın maksadı bir bakıma tanıtım. Eee…ben de buna aracılık ediyorum işte. Hem de beş kuruş talep etmeden. Belki ileride bir şeyler isteyebilirim. Düşünmem lazım.

Bu kitapçıkta dokuz adet klasik kokteyl hakkında kısa bilgi ve tarif veriliyor. Ben de arada sırada size bu kokteylleri aktaracağım. Yapıp yapacağım bundan ibaret. Giriş şöyle:

KLASIN DOĞUŞU

Yüz yıldan uzun bir süredir Fairmont barmenleri sadece klasik olarak tanımlanabilecek kokteyllerinin oluşturulmasına yardım etmişlerdir. Bir içkiyi efsane haline getiren nedir? Yaratıcılık ve hünerin bir karışımı belki. Ya da ünlü biri tarafından onaylanmasıdır. Humphrey Bogart’ın Casablanca’daki şampanya kokteyllerini, Bazıları Sıcak Sever ’de Marilyn Monroe’nun Manhatttan’ını veya James Bond’un imzası olan martiniyi düşünün.

Her iyi içecek iyi içerikle başlar. Rémy Cointeau, Bombay Sapphire, Finlandia ve Jack Daniel’s gibi. Neresi olduğunu da atlamamalısınız. Duygu durumunuzu her bir simgeleşmiş Fairmont (Peace Hotel Fairmon zincirinin bir halkasıdır) kendine has şekilde ayarlayacaktır.

 

Bu kokteyller neler peki?

–         White Lady

–         Golden Mojıto

–         Brandy Alexander

–         Klasik Şampanya Kokteyli

–         Sidecar

–         Dawa Kokteyli

–         Bloody Sezer / Bloody Mary

–         Singapore Sling

–         Mükemmel Manhattan

Farkındayım, yarı İngilizce yarı Türkçe oldu. İdare edin. Ben hangi kokteyli mi seviyorum? Benim bir bara gittiğimde tercihim Margarita. En iyi Margarita’yı nerde içtiğimi soracak olursanız söyleyeyim, Peace Hotel Jazz Bar’da değildi. Oradaki de fena değildi ama şimdiye kadar içtiğim en süper ötesi şahane Margarita, Çeşme Sole Mare Beach’deydi. Kendine has da bir öyküsü vardır, lakin benim dışımdaki insanların mahremiyeti söz konusu olduğu için anlatacağımı sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Bekleyin, kokteylleri seveceksiniz…