Etiketler

, , ,


Bir zamandır kitap okuyamamaktan muzdaribim. Kendime hakim olup kitaplardan bir süre uzaklaşsam, uzak kalabilsem belki sorun kendiliğinden hallolabilecek. Olmuyor, yapamıyorum. Bir bırakırsam onlara bir daha kendimi affettiremezmişim gibime geliyor. O yüzden habire bir kitaba büyük bir umutla başlayıp 40-50 sayfa okuyup bırakıyorum. Tek bir türle de sınırlı değil bu. Roman, biyografi, deneme, polisiye…fark etmiyor, okuyamama halim düzelmiyor.

Evde kitaplar iptal edilmiş küçük (alaturka) tuvalete yerleştirilmiş iki kitaplıkta duruyor. Birinde okunmuşlar var. Son raftan tavana kadar uzanıyor bunda kitaplar. Diğerinde ise okunacaklar. Bu okuyamama döneminde doğaldır ki okunacakların karşısına geçip bekliyorum, bir kitap beni kendine çağırsın diye.

Bu akşamüstü birini elime aldım, rastgele bir sayfa açtım. İşte aşağıdakiler o iki sayfada okuduklarımdır. Beni gülümsetti, çok hoşuma gitti. Sizlerin de okumanızı istedim.

KİTAPLAR VE FAHİŞELER

 1. Kitaplar ve fahişeler yatağa alınabilir.
 2. Kitaplar ve fahişeler zamanı çapraza alır.
 3. Kitaplara ve fahişelere bakan, dakikaların çok değerli olduğunu fark etmez. Gece üzerinde gündüz, gündüz üzerinde gece gibi egemendirler.
 4. Kitaplar ve fahişeler oldum olası birbirlerine karşı mutsuz bir aşk içindedirler.
 5. Kitpalar ve fahişeler – her ikisinin de sırtlarından geçinen ve onları sömürüen, ezenkendilerine özgü erkekleri vardır. Kitaplarınki eleştirmenlerdir.
 6. Kamuya açık evlerdeki kitaplar ve fahişeler – yüksekokul öğrencileri için.
 7. Kitaplar ve fahişeler – sonlarını onlara sahip olan kişinin gördüğü enderdir. Ömürleri dolamadan ortadan kaybolurlar.
 8. Kitaplar ve fahişeler nasıl bu hale geldiklerini seve seve, hem de yalan söyleye söyleye anlatırlar. Anlaşılan, gerçekte çoğu zaman kendileri de farkına varmamışlardır. Bu hikayelerde yıllarca yıllarca “aşk yüzünden” her şeye katlanılmıştır, sonra günün birinde, piyasayı hep “ders almak amacıyla” gözaltında bulunduragelmiş latif beden sokağa düşüvermiştir.
 9. Kitaplar ve fahişeler sergilenirken sırtlarını çevirmeyi severler.
 10. Kitapların ve fahişelerin yavrusu çok olur.
 11. Kitaplar ve fahişeler – “yaşlı rahibe – genç orospu”. Zamanında tukaka edilip şimdi gençliğe ders olması istenen nice kitap vardır.
 12. Kitaplar ve fahişeler kavgalarını elalemin önüne çıkarır.
 13. Kitaplar ve fahişeler – birinde dipnotları, öbürünün çorabında kağıt paralar.  (cümle düşüklükleri bana değil çevirmene aittir.)

Tabi bunları nereden aldığımı, bu kitabın ne olduğunu da söylemeliyim. Benim çok önemsediğim, genç yaşımda keşfetmekten gurur duyduğum Walter Benjamin’in Tek Yön adı altında topladığı denemeleri.  Diğer başlıklar da gayet ilgi çekici görünüyor.