Etiketler

, , ,


Aslında bu klasik kokteyller yazı dizisi ilerledikçe kendimi snobluğun tavanına vurmuş gibi hissediyorum. Halbuki snobluk ve ben birbirimizin semtlerine uğramamışızdır. Hatta avam taraflarımı korumayı bir görev bilmişimdir. Elbette kimse snob doğmuyor, oluyor. Snobluğun miktarında isteğin önemli olması kadar koşullar da önemli. Benimki de koşulların gerektirdiği bir hal kısacası. Yoksa sıradan bir faniyim.

Günah çıkarma faslını burada kesmek ve konuya girmek lazım. Buyurun efendim, huzurlarınızda “Klasik Şampanya Kokteyli”ni takdimimdir…

4 oz (120 ml) Piper – Hiedsieck şampanya  (biz muhtemelen “Altın Köpük” kullanmak zorunda kalacağız)

¾ oz (25 ml) Remy Martin VSOP konyak (hala var mı bilmiyorum ama benim aklıma alternatif olarak Tekel konyak geldi)

2 kesik Angostura acı (?? Anlamadım bunun ne olduğunu. Biz bir çimdik pul biber koysak olur mu acaba?)

1 kesme şeker (işte bundan bizde var 🙂  )

Hakkında:

Şampanya kokteyline dair ilk kaynaklar Jerry Thomas’ın İçecekler Nasıl Karıştırılır ve Bon Vivant’ın Refakatçisi (1862) ve Mark Twain’in Innocents Abroad (1862)’udur (tam Türkçe karşılığı neydi, bilemedim). Bu ünlü kaynaklara rağmen içki gerçek popülaritesini 1899 New York Kokteyl Yarışması’nı kazanan John Dougherty ile bulmuştur. Onun buna benzeyen ve galip gelen içeceğine “İş Bağlantısı” (Business Brace?) adı verilmektedir.

Nedense ben bunu pek sevmedim. İçim ısınmadı yani. İşte kültür olsun, bir kenarda dursun. Yarın öbür gün bir yerde Hiedsick Şampanya görürseniz “ben bunu nereden hatırlıyorum,” diye tırım tırım tırmalanırsınız artık ve muhtemelen de hatırlamazsınız. Bugün bu yazıdan sonra tek temennim, markette şarap raflarının önünden geçerken Altın Köpük şişelerini görünce beni anımsayıp gülümsemeniz. Bugün havanın soğukluğunu bahane edip bir küçük şişe konyak da alabilirsiniz…Kim bilir? Kahve-konyak ikilisi kesin bu havada yukarıdaki şampanya kokteylinden daha iyi gider.