Etiketler

, , , ,


Angostura bitters’ın içinde %44,7 alkol, yılan otu kökü, bitkisel tatlandırıcı ekstreleri yer alıyor. Trinidad Tobago’da House of Angostura (Angostura evi) denilen bir yerde yapılıyor. Çoğunlukla içecekleri, daha az olmak üzere yiyecekleri tatlandırmakta kullanılıyor. İlk defa Angostura şehrinde üretilmiş ama ismine karşın içeriğinde angostrura (güzel kokulu bir ağaç) kabuğu yer almıyor.  Şişe kendisinden büyük etiketiyle dikkat çekiyor.

TARİHÇE

Tarifini bir tonik olarak Alman Dr. Johann Gottlieb Benjamin Siegert  (ö.1870) geliştirmiş. Kendisi Venezuela’da Simon Bolivar’ın ordusunda görev yapan bir cerrah generalmiş. Ürettiği bu toniği 1824 yılında satmaya başlamış ve bu amaca yönelik olarak 1830 yılında bir içki fabrikası kurmuş. Siegert  şimdiki adıCiudad Bolivarolan Angostura’da yaşıyormuş ve yöresel Amerindianların yardımıyla yörede var olan bileşenleri kullanmış. Ürün 1853’den sonra denizaşırı satılmaya başlanmış ve bitki 1875 yılında Ciudad Bolivar’dan şimdi olduğu yere İspanya Limanı, Trinidad’a taşınmış. Angostura 1873 yılında Viyana’da Weltausstellung’da (dünya fuarı) madalya kaazanmış. Bu madalya hala şişeden büyük etiketin üzerinde yer almaktadır ve Avusturya imparatoru I. Joseph Franz profilden görünmektedir.

Kesin formülü bir sır olarak çok sıkı kournmaktadır ve tarifi bilen sadece beş kişi vardır.

Angostura oldukça konsantredir, hacemn %44,7 alkol içerir ve normalde sek içilmez, tad vermek amacıyla küçük miktarda kullanılır.

Ciudad Bolivar

Angostura bitters birçok kokteyl içeceğin temel bileşenidir. Esas olarak tonikte kinin tadını bastırmak için kullanılır, kendisi genellikle cinle servis edilir. Ayrıca limonata, votka ve Angostura bitters’dan oluşan Long vodka gibi başka birçok alkollü kokteylin hazırlanmasında kullanılır. ABD’de en çok viskili kokteyllerin içinde yer alır: viski, bitters, şeker ve soda ile yapılan Old Fashioned ve çavdar viskisi ve tatlı vermouthun içinde olduğuManhattangibi. Şampanya Kokteyli’nde bir kesmeşeker üzerine birkaç damla damaltılır.  Her ne kadar asıl tarifte yer alamasa da bazen barmenler Mojito kokteylinin üstüne birkaç damla Angostura bitter damlatmaktadırlar. Bitters alkolsüz içeceklerde de kullanılmaktadır.

Angostura Bitters Drink Guide adlı pazarlama amaçlı broşür ilk kez 1908’de yapılmış ve Ross Bolton tarafından 2008 yılında yeni basımı bir kez daha sunulmuştur..

TIBBİ ÖZELLİKLER

Angostura bitters’ın canlandırıcı özelliği olduğu iddia edilmektedir. Hıçkırık tedavisinde kullanıldığı bildirilmiştir, ayrıca bozuk mide tedavisinde de kullanılabilir.  

Angostura bitters’ın doğru olmamakla birlikte Angostura kabuğu ile ilişkilendirildiği için zehirli olduğuna inanılmaktadır. Angostura kabuğu da zehirli değildir.

Angostura bitters 2009’da yoka girmiş, üreticiler bunun şişe eksikliğinden kaynaklandığını açıklamıştır. Toplatıldığına veya Trinidad’da bitkinin tükendiğine dair doğru olmayan dedikodular dolaşmış, bu durum o zaman birçok blog yazısı ve habere konu olmuş.

Bu bilgilerin tamamı ulu bilgi kaynağı Wikipedia’dan alınmıştır. Bu yazının nereden icap ettiğine gelecek olursam, bunun için eş dost bloglarının sadık takipçisi ve yorumcusu sayın Erhan Toker’e teşekkür etmem gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde yayınladığım Klasik Kokteyller Dizisinin IV. Bölümü olan Şampanya Kokteyli’nde Angostura Bitters bileşenlerden biri olarak geçiyordu ve Erhan Toker benim gibi üşenmeyip araştırmış ve ne yazdığımı bilmemden haberdar olmamın iyi olacağını düşünerek Wikipedia adresini  yorum olarak bırakmıştı.

Şimdi III. Bölümdeki Brandy Alexander’da adı geçen Prenses Mary ile ilgili olarak sevgili Atalet’in de yaptığı ön araştırmayı derinleştirmek gereğini duydum.

Bir de mesela bu yazıda adı geçen Ciudad Bolivar’a karşı da ciddi bir merak belirdi içimde. Hem de öyle bir merak ki, öyle Wikipedia’dan okuyup filan geçecek gibi bir şey değil. Hadi hayırlısı.

Bu konunun konuyu çağrıştırması hali üzerine acaba blogda “Gerekli Gereksiz Bilgiler” bölümü filan mı açsam? Neden olmasın?

Bir de Wikipedia bana çocukluğumun ansiklopedileri ve dönem ödevleri üzerine yazmak ihtiyacı doğurdu. Malum ortalıkta şu günlerde bir 90’lar Kitabı var. Ben orada eksik kalmıştım, en azından buradan tamamlayayım. Ama önce bir alıp bakayım, okuyayım. Konu üzerine yazılmış yazı varsa vazgeçerim çünkü kitabın editörü çok titiz, biliyorum. Dışarıdan kaynak bile olsa çakışan konudan hoşlanmayabilir.

İyi gevezelik ettim bugün. Bu gevezeliğimin sebebi aslında anksiyete. Taksim’deyim, kar yağıyor, akşam Suada’da bir yemeğe katılmak zorundayım ve ben karşıya geçip eve nasıl dönücem? Pazar sabahı evde uyanmak istiyorum. Mahsur kalmam halinde şu anda içinde olduğum otelde kalmak zorunda kalacağım ki, hiç tercih etmem.

P.S. Konuyu kapattım ama aklımda kaldı. Hani diyorum, bizim şu zayıflatan Samandağ biberinden ben de bir ekstre üretsem Angostura bitters’a rakip olup acaba para kazanır mıyım? Bu kimsenin aklına gelmedi mi şimdiye kadar? Hatay’lı bir girişimci bulmam gerekli öncelikle. Bunu da defterimin “düşünülecek ve geliştirilecek projeler” kısmına yazıyorum.