Etiketler

, , , ,


Şangay Fairmont Peace Hotel’deservis edildiği şekliyle…

Hay bin kunduz, bilseydim Peace Hotel JAzz Bar’dayken tadardım. Ne bileyim? Gece gece de insan kitapçığın ayrıntılarını okuyamıyor ki!…

Lafı uzatmadan tarife geçelim.

İçindekiler:

1 ¾  oz (50 ml) Rémy Martin VSOP konyak

¾  (25 ml) Cointreau

¼ oz (7ml) limon suyu

Tertipten de anlaşıldığı üzere kolay bir kokteyl.

Hikayeye bakacak olursak…

Birinci Dünya Savaşı sırasında Paris’te barmen Frank Meier tarafından keşfedidiği kesindir. Yerel bir café-restorana Amerikalı bir kaptanı götürüp getiren motosiklet sepetinden esinlenilmiştir. Orijinali Rémy Martin, 1865 mahsülü ile yapılanıdır, dünyanın en pahalı kokteylidir. Nasıl ki bu kokteyl şehirlerin bar menülerini şereflendiriyorsa motosiklet sepetleri  de Şangay’ın hareketli caddelerine renk katarak “motorsiklet sepeti” nin bir zamanların klasiği olduğunu doğrulamaktadır.

(Yalan, valla ben gittiğimde ortalıkta hiç doğru dürüst motorsiklet sepeti filan görmedim).

Bu da böyle geyikten bir yazı oldu ya, hadi neyse…Hatta sanki bu yazı dizisi kabak tadı vermeye başladı. Dört tane kaldı. Madem başladık bitirelim.Betıl inancıma göre yarım bırakılan herhangi bir şey bitmesi istenen başka bir şeyin de yarım kalmasına yol açar. O yüzden siz de benimle birlikte sıkacaksınız dişinizi.

Kalanlara baktım, onlar bugünkü kokteyl kadar sıkıcı görünmedi: Dawa Kokteyl, Kanlı Sezar, Singapore Sling ve Perfect Manhattan. Sanırım en iyisi Perfect Manhattan olacak. Zaten Şangay bana çok  iç bayıcı gelmişti. Oradan çıksa çıksa böyle yavan bir kokteyl çıkardı. İsminde bile meymenet yok zaten. Motorsiklet Sepeti !? Peh!

Belki de Cuma Cuma ben hiç havamda değilim. Bilemiyorum. Bence akşama bir Mojito yapın, onunla idare edin. Ya da siz kafanıza göre takılın işte.