Etiketler

, , , ,


Bizim bey uzun zamandır akşamları salata yiyor. Ama salatayı da her akşam çeşitlendirmek öyle kolay değil. Bir gün dil peyniri, bir gün ızgara bonfile, bir gün ton balığı, bir gün tulum peyniri-üzüm-ceviz…ve salata.

Bu akşam Bizim Bey salatanın yanında bir şey olup olmadığını sordu. Olmadığını söyledim. İsterse Defi’ye balık çorbası yaptığım zamandan kalma buzlukta bir parça somon balığı olduğunu, onu pişirebileceğimi söyledim.

Aslında riskliydi yaptığım. Birincisi bizim evde somon balığı çok yenmemesinden beğenilme ihtimalinin düşük olması. ikincisi nasıl pişireceğimdi. Malum, Bizim Bey absürd yemek denemelerini ekseriya onun üstünde yaptığım için çoğu zaman beğense de bazen şikayetçi olabiliyor ve ben feci alınabiliyorum.

Lafı daha fazla uzatmadan tarife geçeyim.

Orta bir tavaya iki çorba kaşığı zeytinyağı koydum. Buna küp doğradığım küçük boy domatesle olabildiğince ince doğradığım bir küçük diş sarımsağı bir tutam tuz ilave ederek tavaya koydum. Orta ateşte domatesler ölüp, yavaştan sularını çekmeye başlayıncaya kadar pişirdim.

İki dal dereotunu kıydım, tavadaki malzemeye ekledim.

Hemen ardından, dereotu pişip aromasını tamamen salmadan, balığı bunların üzerine koyup tavanın üstüne bir kapak kapattım. Arada çevirerek on dakika kadar ( bu süre balığın kalınlığıyla orantılı değişebilir) orta ateşte pişirmeye devam ettim.

Salata zaten hazırdı. Tavada balığı kenara çekip kalan sosu toplayıp tabağa yaydım (sosu yayma düşüncesi vardı ama yaycak çok sos yoktu), balığı da sosun üzerine yerleştirdim.

Somonun yanındaki salata ıspanaklı ve rokalı. Merak eden olursa diye belirteyim dedim. Takdir edersiniz ki salatanın miktarı da bu kadarcık değildi. Zarif görünsün diye fotoğraf çekerken tabağa az koydum.

Çiğ ya da pişmiş sarımsaktan pek hazzetmeyen Bizim Bey balığı pek beğendi. Elbet bunda iyice acıkmış olmasının da payı vardı.

En yakın zamanda Metro’dan taze dilim somon alıp bir kere daha denemeye karar verdik.

Bitirmeden itiraf edeyim, tarifi fî tarihinde HomeTV’de izlemiştim ama inanın ki aşçının adını hatırlamıyorum. O tarifte yarıya kesilmiş 4-5 adet  cherry domates kullanılıyordu ve dereotu yoktu, onu ben ilave ettim.

Deneyebileceğiniz, basit, riskleri giderilmiş, çabuk sonuç veren bir tarif oldu.

Afiyet olsun…