Etiketler

, , , , ,


Şimdi size hayatınızın en süper ötesi kolay tariflerinden birini vereceğim. Bugün ofiste yediğim yemekten sonra bu tarifi vermek şart oldu.

Geçenlerde bir arkadaşıma anlatıyordum, bloga yazsana, dedi. Ayy, bloga yazılamayacak kadar basit bir tarif, dedim. Yazmadım. Dediğim gibi bugün şart oldu.

Az çok anlamışsınızdır, yiyeceğim şeylerin damağıma hitap etmesi gerekiyor. Öyle lezzetsiz, yağsız, salçasız şeyleri sevmem. Çocukluktan kalma, anne zorlamasından ötürü tencere yemeklerinden hiç hazzetmem.  Hele suyuna banılası olanları gördüm mü, arkama bakmam kaçarım.

Neyse, uzun hikaye…..

Bugün öğlen yemekte tavuk göğüs vardı. Bir yemek böyle mi kötü olur. Sunta parçası gibiydi. İki lokma denedim, çiğnedim çiğnedim…Yok, umut yoktu.

Bu tarif en yumuşak ve en lezzetli tavuk göğüs pişirmenin tarifidir.

Girizgah kafi. Artık tarife başlayayım.

Bir çift tavuk göğüs alınır.

Her birinden dörderden toplam sekiz fileto çıkarılır.

Derince bir kaba 1 kaşık yoğurt, 1 kaşık salça, 1 kaşık zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı tuz ve isteğe göre 1 tatlı kaşığı tavuk baharatı konur.

Bunların üstüne yaklaşık bir bardak su konup iyice karıştırılarak sosa dönüştürülür.

Tavuk filetolar sosla karıştırılarak 1 saat kadar bekletilir.

Bir kapta 1 yumurta çırpılır, bir başka kaba iyice ufalanmış ekmek kırıntısı veya galeta unu konur.

Sostan alınan filetolar yumurtanın içine konarak iyice karıştırılır.

Yumurtaya iyice bulanan  filetolar her iki yüzleri ekmek kırıntısı / galeta unu ile iyice kaplanana kadar ekmek kırıntısı / galeta ununda çevrilir.

Ekmek kırıntısı / galeta unu ile kaplanan filetolar teflon bir tavaya dizilir, üstlerine çok fazla olmamak kaydıyla ayçiçeği yağı gezdirilir.

Orta ateşte her iki yüzleri kızarana kadar çevrilerek pişirilirler.

Tercihen yanına pirinç pilavı yapılır. Domatesli, ıspanak-roka salatası yakışır.

Aynı tarif iyi dövülmüş bifteğe de uygulanabilir. Biftek de güzel olur. Bifteği soslarken az kırmızı şarap korsanız tadından yenmez.

Ben bunun bir de öyküsünü yazmıştım, ‘Dana Şnitzel’di adı, pek severim kendisini.

Afiyet olsun…