Etiketler

, , ,


Güya artık yemek tarifi yazmayacaktım. Peh!

N’apıyim, dayanmadım bu ultra kendi tasarımım pizzayı size anlatmayacağım  da kime anlatacağım?

Başlıktan anladığınız gibi dönerli pizza anlatacağım. Yapması kolay, yemesi güzel diye…

Malzemeler, yapılış gibi bölümleri çıkarıyorum. Siz anlatımdan malzemeleri anlarsınız.

Hamurunu elbette kendim mayaladım. Fotoğrafta görülen bizim tepsi için 400 gr undan hamur gayet iyi oluyor. Tabii siz fırından ekmek hamuru alıp da yapabilirsiniz. Kendinizin mayalamasının avantajı yoğururken biraz zeytinyağı da koyunca bence hamur daha lezzetli oluyor. 50 gr una 30 cc su ile hesaplayıp siz kendi ihtiyacınız kadar hamur mayalarsınız.

Mayalı hamuru alıp açıyor, dibini zeytinyağı ile yağladığınız tepsinize yerleştiriyorsunuz. Fırını 1800 ye ayarlayıp çalıştırıyorsunuz.

Yarım dört kaşık doğranmış domates konservesi, bir kaşık domates salçası, tuz ve karabiberi blendırdan geçirip püre yapıp bunu hamurunuzun üstüne yayıyorsunuz. Domates püresine kekik ilave ederseniz daha güzel olabilir. Hatta, bir orta boy soğanı ince piyazlık doğrayıp hatta halka kesilmiş kornişon turşu, acı sevenler için jalepono turşusu ile domatesin üstüne koymanızı da lezzet açısından tavsiye ederim. Ben neden yapmadığımı açıklayayım, evde her şeyden huy kapan iki gıcık çocuğun maksimum yemelerini sağlamak için risk alamadım.

Tepsiyi fırına koyup yaklaşık 15-20 dakika kadar domates soslu pizza hamurunu pişiriyorsunuz.

Hamur pişerken 150 gr kadar kaşar peyniri rendeliyorsunuz. Bir paket hazır, pişmiş, hindi veya tavuk döneri istediğiniz büyüklükte kesip hazırlıyorsunuz.

Arada hamura bakın, sizinki benimkinden önce pişebilir ya da ben domateslerini daha kuru seviyorumdur, siz sulu kalsın istiyorsunuzdur, vs…

Hamuru çıkarıp kaşar rendesinin 2/3 ünü alta, dönerleri kaşarın üstüne, kalan kaşarları da dönerin üstüne koyup kaşarlar eriyene kadar pişiriyorsunuz.

Kesmeden önce bırakın 10 dakika dinlensin, anasının babasının evine varıp da gelsin.

Afiyet olsun…

P.S. Eğer öyle karman çorman pizza sevmiyorum diyorsanız, gerçekten güzel bir seçenek. Fikir halindeyken bir süre önce Bizim Bey’e anlattıydım, “Acayip yemek denemelerinden biri” demişti. Ama akşam yedi ve tabii ki de beğendi. Bir çeşit, döner ekmek olarak da değerlendirilebilir. Bence iyi bir füzyon mutfağı örneği oldu. Öyle yani…