Etiketler

, , , ,


Hayırlı Cuma’lar olsun efenim. Haftasonu öncesi bir kutsal Cuma gününde daha saat saymaktayken size şöyle güzel ve de kolay bir tarif vereyim.

Tarifte elzem olan temel şey mayalı hamur. İster kendiniz mayalarsınız, isterseniz köşedeki fırına kadar yürü, iki tane ekmek hamuru alıverirsiniz, ki yanlış hatırlamıyorsam ben de öyle yapmıştım. Zira hamuru yoğurup mayalanmasını bekleyecek vaktim yoktu.

Hamur tamamsa anlatmaya başlayabilirim.

Hamurdan cevizden büyük, yumruğunuzdan küçük parçalar koparıp bunları avucunuzda yuvarlayarak beze yapıyorsunuz.

Bu bezeleri biraz biraz unlayıp oklavayla servis tabağı büyüklüğünde açıyorsunuz. Açtıkça hamurları aralarına kağıt koyarak üst üste diziyorsunuz (bu iş için gazetelerin haftasonu ilavelerinin iç sayfalarını kullanabilirsiniz.)

Hamurları açmadan önce veya sonra bir tencerede ince doğradığınız soğan, biberi biraz yağla kavurup sonra üstüne kıymayı koyup pişiriyorsunuz. Kıyma suyunu çekip tenceredekiler yağına kalınca küp küp doğranmış bol domates (en az 4 tane) tencereye ilave ediyorsunuz. Baktınız, eğer ki domatesler renksizse bir kaşık da salça koyabilirsiniz.  Ben salçasız yemeğe yemek demem, o yüzden domatesler renkli de olsa koyuyorum.  Tencereye daha sonra iki bardak su ilave edip, kapağını kapatıyor, altını yavaşa getirip usul usul kaynamaya bırakıyorsunuz.

Bir teflon tavayı ısıtp, hamurları altüst yapıyorsunuz ki pişirmeye ilk açtığınızdan başlayın. Hamurları tek tek tavada hiçbir şey koymadan önü arkası kızaracak şekilde pişiriyorsunuz. Böylelikle evde bir çeşit lavaş yapmış oldunuz.

Hamurları piştikçe kenarlı bir tepsiye alıp üstüne hazırladığınız kıymalı sostan döküyorsunuz ve hamurun ıslanmamış yeri kalmayacak şekilde yayıyorsunuz. Bu şekilde hamur,sos, hamur, sos…devam ediyorsunuz.

Diyelim ki, sos ve hamur tam tamına birbirine yetti. Evet, o zaman diyebilirm ki, sizin eliniz karar. Yok biri fazla mı geldi, sorun olmaz. Kıymalı sosu yeşil fasulye pişirirken kullanırsınız, lavaş fazla geldiyse de ılıkken bir buzdolabı poşetine koyun kaldırın ertesi sabah arasına peynir, domates koyar yersiniz.

Soslu hamurlar üst üste dizilince böyle bir şey oluyor. Acı seviyorsanız sosa minik minik jalepeno biber turşusu da doğrayabilirsiniz. Güzel olur.

Hamur kulesini dörde ya da altıya dilimleyip servis yapıyorsunuz. Yanında turşu iyi giderdi ama bizde yoktu. sunum konusunda çok başarılı bir görsel değil, kabul ediyorum. N’apalım, idare edin işte.

Afiyet olsun…

P.S. Yağlama, bir Kayseri yemeğidir.