Etiketler

, ,


Dün akşam uzun bir günün ardından televizyonun karşısına geçmiş Yalan Dünya’yı seyrediyorduk.

Diziyi seyreden herkes Gülse Birsel’in oynadığı Deniz karakterinin kardeşi Bora’nın çakma doktor olduğunu, bu yalanı da en başta evi kiralayabilmek için söylediğini, hatta ev sahiplerinin belki de evi bu oyunculara normal şartlarda kiralamayacakken sırf Bora doktor diye kiraladıklarını  biliyor (Eee… herkes kenidne yakın bir doktor olsun ister elbette. Zamanında bizim karşı komşumuz da eve normalin üstü fiyatı bir doktor çifte komşu olmak uğruna vermişti).

Dün akşamki bölümde  Bora ve Emir sokakta gitar çalıp şarkı söylerken ev sahipleri tarafından görülüyorlar ve Bora’nın bu hali onlar tarafından geçinememekten ötürü ek gelir elde etme gayreti olarak yorumlanıyor. Evde daha sonra bu konu hakkında yorum yapılırken doktorlarla ilgili şu replikler geçiyor (hatırladığım kadarıyla).

–         Yazık bunların haline.

–         Ne kadar alıyorlar ki, 2000-3000 lira.

–         Ev kirası, gideri…yetmez.

–         En az on yıl okuyorlar ve hallerine bak.

–         Ben diyorum sana okuyunca bir şey olmayacak, ticareti öğren (Selahattin Orçun’a söylüyor)

Vs..

Sonrasında sırayla Selahattin, Gülistan, Rıza, Servet hn ve kocası sudan şikayetlerle Bora’ya gidip onun sıradan tavsiyeleri karşılığında aleni veremeyecekleri paraları bir tür sadaka niyetine Bora’ya veriyorlar. Sırf bir doktorun haline acıdıkları için.

Akşamdan beri bunu düşünüyorum, Gülse Birsel ve/veya dizinin yapımcıları bunu neden yaptı? Doktorların neredeyse sadakaya muhtaç hale düşüşlerini neden anlatmak gereği duydular? Bu kısmın açıkcası dizi içine yerleştirilen reklamlardan çok da farkı yoktu. Sonuçta her dakikası büyük bir iştahla yoğun bir izleyici kitlesi tarafından sindirilen bu dizide buna yer verilmiş, bir şekilde konuya dikkat çekilmiş olması takdire şayandı. Şahsım adına doktorların giderek içine düştükleri, düşürüldükleri kötü duruma  “halk artık rahat sağlık hizmeti alıyor” bahanesiyle herkes kulak tıkar, göz yumarken Gülse Birsel’e ve dizinin yapımcılarına minnet duydum. Gülse Birsel ya da olmadı onun ekibinden birisi geçen yıl yazdığım yazıyı (>50.000 hit) ve özellikle de doktorların yazdığı yorumları (236 adet) okuyabilsin isterdim. Kaldı ki, ben orada parayla, kazançla ilgili değil tek bir satır, tek bir kelime bile yazmamıştım.

Şimdi… Bilen varsa beri gelsin. Yalan Dünya’nın dün akşamki bölümünde böyle bir kısmın yer almasının sebebi neydi? Cidden merak içindeyim. Öyle yani…