Etiketler

,


Sevgili blog ahalisi, birkaç gündür fena efkarlıyım. İçimi kasvet bağladı. Kararlıyım mevzu hakkında konuşmayacağım, yazmayacağım bir daha. Çünkü aklıma geldikçe kanım donuyor, gözlerim doluyor. Hele ki, çaresizlik insanı beter şekilde kıskıvrak yakalıyor. Yaşanan nasıl bir travmaysa azcık kaşındığında yara hiç kapanmamış gibi açılıyor, kanamaya başlıyor.

Hazır bu haftanın cuma gününe de ermişken hepimize bir içki söyleme zamanıdır diye düşündüm. Ha, derseniz ki, ‘içki geçirir mi dertleri?’ Size cevap olarak, ‘geçirmez elbette ama daha az acıtmasını sağlayabilir,’ derim. Hele ki böyle bir kokteyl içinizi biraz soğutur, o kadar.

 

–         1 oz (30 ml9 Bombay Sapphire cin

–         ¼ oz (15 ml) kirazlı brendisi

–         4 oz (120 ml9 taze sıkılmış ananas suyu

–         ¼ oz (15 ml) taze sıkılmış limon suyu

–         ¼ oz (7 ml) Cointreau

–         ¼ oz (7ml) DOM Benedictine (Ne ola ki?)

–         1/3 oz (10 ml) nar şurubu

–         1 fıske Angostura bitters

–         Üstü sodayla tamamlanır

 

Denilen odur ki, Ngiam Tong Boon adlı barmen bu rengi güzel, kendi güzel (içmedim ama öyle görünüyor) kokteyli 1915’de Raffles Otel’de yapmış. Kokteyl esasında bir bayan içeceği olsa da herkes tarfından pek sevilmiş. Ngiam’ın kendi el yazısıyla çiziktirdiği tarif Raffles Otel Müzesi’nde görülebilir. Singapur Fairmont Otel’de bu içecekilk günkü ihtişamıyla servis edilmektedir.

Hadi şerefinize….