Etiketler

, , , , ,


Perşembe gidip dün geldiğim Stavanger ile ilgili gördüklerimi size bugün fotoğraflarla anlatacağım. Dün, Pulpit Rock’ta çektiğim videoyu koymayı becerememişim, onu da en sonda bulabilirsiniz. Önce kısa bir iki şeye değinip, lafı fazla uzatmadan fotoğraflara geçeceğim.

Norveç, Avrupa Birliği’ne dahil olmayan bir ülke. Kendi para birimlerini kullanıyorlar. Suç oranı işsizlik oranı gibi düşük. Hemen hemen herkes eşit. Vergiler çok yüksek olduğu için ne kadar kazanırsanız o kadar çok vergi veriyorsunuz, sonuçta bir öğreti görevlisi ile boya-badana işleri yapan kişi arasında uçurum olmuyor. Evler birbirinin benzeri ve denilen o ki içleri de birbirinden farklı değil. Yakın zamana kadar kimse evinin kapısını kilitlemezmişi hatta arabaların anahtarlarını üstünde bırakırlarmış. Son yıllarda aldıkları göç nedeniyle biraz durum değişmiş. Bebek doğumu 2010 yılında 4980 imiş, 2030’a kadar artması 5023 olması bekleniyormuş.

Stavanger, küçük bir kıyı kasabası ve ülkenin en önemli üniversitelerinden birine sahip.  Dün Pazar sabahı limanda oturup uzun uzun sessizliği dinledim. Günlerdir bir öykünün içinde debelenip duruyordum ve sonunda çıkış yolunu bulmayı başardım. Öyle yani…

Stavanger’de tipik bir ara sokak

Stavanger’deki tek oyuncakçı dükkanının önünde bekleyen bir Troll

Stavanger Berberi

Stavanger Berberi’nin içi

Gün batımından hemen sonra Stavanger limanı

Petrol Müzesi’ndeki restoranda farklı bir masa düzeni. İnsan oturur oturmaz içgüdüsel olarak düzeltmek istiyor.

Garsonun üstünde yaratıcı bir kravat iğnesi örneği

Feribottan indikten sonra Pulpit’e doğru arabayla giderken sıradan bir manzara

Pulpit parkurunda yol üstündeki huzur dolu dağ göllerinden biri

Pulpit Rock’a henüz ulaşmadan fiyordun ilk görüntüsü

Dünden kalan benim çektiğim video için  buraya bir tık. Pulpit Rock çıkışını güzel bir müzik eşliğinde izlemek için ise şuraya bir tık tık.