Etiketler

, , , ,


Geçen ayki Norveç seyahatine dair yazmam gereken iki yazı kaldı. Üstümde yük gibi duruyorlar. Bu sorumluluk da kime, neye karşı bilemiyorum. Genelde dağınık bir insan olduğum için işime gelmeyen konularda  sorumsuz da sayılabilirim (bence böyle bir şey katiyetle yok, bazen bazı kişiler – annem, Bizim Bey- böyle varsayımlarda bulunuyorlar). Bir de bir hırs geldi bana, bildiğiniz gibi değil. Son günlerde blogun hit sayısı istikrarlı şekilde artıkça acayip geriliyorum, düşecek diye. Hani bu endişeyi öğrencilikte notlarım, iş hayatımda performansım için yaşasaydım, kesin iyi bir şeyler olurdu. Olan da fena değil ama , öff neyse ne ya…

Blogun hitini arttıran en önemli etkeni açıklıyorum. Yakında Google’da “Patlıcan Kebabı Kraliçesi” olacağım. Şu anda prenses konumundayım. Şöyle ki, ‘patlıcan kebabı’ diye googleladığınızda uzmantv’den sonra 2. sırada ben çıkıyorum efenim.  Tabi, başarı başarıdır ve nereden geleceği belli olmaz ama tam bir ‘rüyamda görsem’ inanmazdım, durumu.  Aslında inanmayacak bir durum yok. Babam Diyarbakırlı, kocam Urfalı. Ben anlatmıycam da kim anlatacak patlıcan kebabını? bloglarında onca kişi patlıcan kebabı anlatmış, hepsine fark atmış geçmişim… Yani, siz anlayın anlatım gücüm ne kuvvetli. Patlıcan kebabını bile öyle bir anlatmışım ki.. 🙂

Laf yine uzadı, manasız bir alanda bir ego patlaması yaşamaya başladım. Aslında ben size bugün ekmek tarifi verecektim.

Norveç’te yedikten sonra bunu ben de yaparım diyerek, gelip hemen denediğim domatesli soğanlı ekmeğin hamuru için malzemeler:

-350 cc su,

– 50 cc zeytinyağı,

– 400 gr un,

– 1 tatlı kaşığı tuz,

– ½ tatlı kaşığı toz şeker,

– 2 tatlı kaşığı kuru maya

Hamur yoğurup en az iki saat mayalanması için bekledikten sonra 2 çorba kaşığı zeytinyağı ile yağladığınız yapışmaz yüzeyli fırın kabına alınır, kenarlara doğru elle yayılarak kap içinde her yerde eşit yükseklikte olması sağlanır.

Piyazlık doğranmış 1 baş soğan ve yarım ay şeklinde doğranmış 1 adet domates karışık şekilde hamurun üstüne yayılır. ( Buraya fotoğrafı koyunca hatırladım, üstüne bir de göz kararı kekik serpmiştim.)

210 derecede, 40 dakika kadar pişirilir.

Piştikten sonra üstüne yumuşaması için su serpilip kapatılır ve beklenir.

Aslında domates ve soğanları hamuru 15-20 dk kadar pişirdikten sonra koymak daha iyi olurmuş, çünkü soğanlar çabuk pişiyor ve domatesler kuruyor. Böyle de gayet lezzetli ve farklıydı ama bence soğanlar daha diri ve domatesler daha sulu kalsaydı, daha lezzetli olabilirdi.

AFİYET OLSUN…