Etiketler

, , , , ,


Gezip gördüğüm yerleri özetle anlattığıma göre benim olması gereken yediğim içtiğim şeylere artık geçebilirim.

Sevgili okur, biliyorsun ki artık ben farklı bir şey yediğimde her ne kadar ağzımda iki çevirip mideye indiriyor görünsem de eğer yediğim şeyi sevdiysem inceden inceye analiz ediyorum.

Dublin’den kafamda farklı yiyeceklerle döndüm. Bugün size bunlardan birini anlatacağım. Tipik bir İrlanda tarifi değil, sanmıyorum, çünkü bunu gayet New Yorker bir füzyon restoranda yedik. İrlanda yemeği tarifi yok mu diye soran varsa, cevabım şu ki, tek bir İrlanda yemeği yedim, o da İrlanda usulü yahni idi ama inan olsun ki annemin yaptığı sebzeli haşlamadan farkı yoktu, kaldı ki ben haşlama sevmem. Yine de üzülme sevgili okur, senin için bir güzellik yaptım ve Dublin’den klasik İrlanda yemeklerini anlatan bir kitap almayı ihmal etmedim. Henüz içinde ne var ne yok bakmaya fırsat olmadı. Bir ihtimal, Cuma akşam gelecek misafirlere oradan bir şeyler denerim ya da baktım Bizim Bey deneme yemek girişimime arızalanıyor, paşa paşa bildik tariflerimden çeşitlemeler yaparım. Yine de tatlı olarak Eaton Mass’i deneyebilirim. Çuvallarsam da sonuçta tatlı, zaten herkes doymuş, alkolünü ziyadesiyle almış olur, böylelikle de tatlı pek sorun teşkil etmez. En kötü şartlarda  kahvenin yanında çikolata  ikram ederim, olur biter.

Bu tatlının adı gerçekten Eaton Mass miydi, yoksa başka bir şeydi de benim aklımda kalanı anca bu mudur bilemiyorum. Yoksa da bundan böyle dünyaya yeni adla bilindik bir tarif hediye etmiş, bir çeşit Amerika’yı yeniden keşfetmiş olacağım.

Lafı daha ne kadar uzatabilirim, bilmiyorum sevgili okur ama evet artık tarifi verip kafa ütülemeye son veriyorum.

Bu görüntüsü hoş, yaza uygun tatlı zannımca şöyle yapılıyor.

Önce alta kesilmiş çilek, ahududu, zevkinize göre tercih size kalmış konuluyor. Üstüne iki top vanilyalı dondurma ilave ediliyor, onun üstüne de önceden kırılıp, krem şanti ile karıştırılmış, buzdolabında  bekletilmiş bezelerden kaşık kaşık bolca konduktan sonra üstüne çilekli / ahududulu sos dökülüyor.

Bezelerden ötürü biraz bana tatlı geldi ama değişik ve hafif bir tatlı. Alta çikolata, üste de çikolata sos ya da alta karışık meyve, konserve parça ananas üstüne başka bir sosla çeşitlendirilebilir. Tabii en tepeye nane yaprağı koymayı unutmamak gerekiyor.

Cuma gününe yapabilmem için önce dondurma kupları edinmeliyim. Şimdi karar verdim, Cuma’ya uyduruk tiramisu değil de bundan yapacağım. Pek havalı olur.

Size de bu arada afiyet olsun….