Etiketler

, , , ,


Evet, sevgili okur… O güzel güne kavuşmuş bulunmaktayız. Artık yarın tatil…

Gitmeden önce son bir yazı yazayım, dedim. Keyfim elverdiğince ara ara yine yazacağım elbette. Şu okuduğum kitabı yazacağım mesela. Sonra Vancouver dönüşünde oraları yazacağım. Seyahat yazıları bekletilmeye gelmiyor, biliyorum. Sıcağı sıcağına yazılmadığında kalıyor, insan bir süre sonra oraların havasından çıkıyor ister istemez, üşeniyor.

Bugün sevgili okur, sana süper ötesi şahane bir yemek tarifi vereceğim. Kolay ama bir o kadar da lezzetli. Hazırlamak adına neredeyse hiçbir şey yapmayacağın, basbayağı kelli felli bir yemek.

Bize bir zamanlar kaldığımız, benim 10 ay dayanabildiğim, Anadolu şehri Malatya’dan miras. Galiba zamanlama yanlıştı ya da bilmiyorum sorun kimde ve de enydeydi, olmadı işte.

O zamanlar bakkala telefon eder dört kişilik etli patlıcan tava, yanına da ekmek derdik.  Yanlış değil, yemeği bakkala sipariş ederdik. Gelen yemekle en az altı kişi sağlam doyardı, vere vere de 12 TL para verirdik.

Şimdi işte benim bu güzel blog hizmetim sayesinde siz de yiyebileceksiniz. Ölçüler 4-6 kişiliktir.

Burada malzemelerimizi görüyorsunuz. Ben biraz modifiye edip, türlüye çevirme niyetiyle kabak da koymuştum malzemelerin arasına ama doğradıktan sonra baktım malzemeler tepsimin kapasitesini aşacak onlardan feragat ettim. Burada eksik olan yarım kilo küçük doğranmış kuzu kuşbaşı ve ince kıyılmış bir diş sarımsak.

Malzemeleri görüldüğü üzere doğruyor ve….

…. sonra biraz tuz ilave edip iyice harmanladıktan sonra tepsiye yayıyorsunuz. Fırına vermeden önce iki kaşık sıvı yağı üzerine gezdirmeyi unutmuyorsunuz. Bence tereyağı da olur ve herhalde çok lezzet verir.

Fırının orta gözünde 2100 de yarım saat arayla karıştırarak pişiriyorsunuz. Benim tercihim suyunu iyice çekip yağına kalması ama Bizim Bey lezzetinin suyunda olduğunu iddia ettiği için onun isteği doğrultusunda biraz sulu bıraktım.

Yanına da tel şehriyesi bol pirinç pilavı pişirdim ve sorunları halledilmiş ev yoğurdu ile servis ettim.

Afiyet olsun…