Etiketler

, , , , ,


Dünden sözüm olan “kırmızı biberli ve kekikli, kısmen organik  (un olarak işlenmiş beyaz un kullandığım için) ekmek” tarifimi vereceğim sana sevgili okur.

Pazar eve geldiğimde mutfağıma karşı yüreğim hasretle doluydu. Saat öğlen 1’e geliyordu. Çoluk çocuk en fazla 1 saat dayanırdı. Hemen annemin yazlığının domatesleri ile domatesli makarna yaptım. Yanına da sevgili Actifry’da az yağlı patates cipsi kızarttım. Biliyorum, farkındayım, menü biraz karbonhidrat ağırlıklı oldu.

Valizler, market alış-verişi sonrasında yeniden mutfağa girdim ve yoğurt mayaladım, en bir kolay yemeklerden etli biber dolması yaptım, ekmek için hamur mayalamak üzere malzemeleri hazırlamaya başladım ve gördüm ki, evde maya yok. Tabii ki buzdolabı faciasından o da nasibini almıştı ve bizim evde tuz gibi olmazsa olmazlardan olduğu için markette aklıma bile gelmemişti. Kem’e kırk dil döktüm, ıkladı mıkladı, sonra Bizim Bey devreye girdi ve Kem derhal bakkala doğru yollandı. Bakkaldan 3 paket kuru maya ve on tane sakızla geri geldi. Artık ekmeği mayalayabilirdim. Şöyle ki…

–         390 cc su

–         1 çay bardağı zeytinyağı

–         1 tatlı kaşığı toz şeker

–         1 ½ tatlı kaşığı tuz

–         3 ç. kaşığı kekik

–         2 orta boy doğranmış kırmızı biber

–         600 gr un

–         2 tatlı kaşığı kuru aktif maya

Malzemeleri karıştırarak güzelce hamuru yoğurdum. Hamur kabını önce güzelce bir poşete sonra da sofra bezi ile sarıp kısmen güneş alan bir yerde mayalanmaya bıraktım.

Sesil’e, onlara Kanada’dan getirdiğin I-pad’i bırakmak üzere gittik. Sesil’in beyi bizi fesleğen soslu, mantarlı ve kremalı penne eşliğinde dana bonfile hazırladı. Bir gün tarifini ister, kendilerini burada konuk yazar olarak ağırlarız.

Hamuru mayaladıktan 3,5 saat sonra eve geldim. Tam istediğim gibi, cıvık ve ele gelmez bir hamur olmuştu. Tepsiye pişirme kağıdını, üstüne de 1 ç. Kaşığı zyetinyağını koydum, elimle yağı iyice yaydım. Yağlanmış elimle hamuru ikiye böldüm, baktım tek elle becermeyeceğim, diğer elimi de yağladım. Hamurun yarısını tepsiye alıp kabaca şekil verdim. Aynı şeyi diğer yarısı için de yaptım. Fırını 210oC de ısıtmıştım, tepsiyi orta rafa yerleştirdim ve ekmeklerin üstü kızarana kadar yaklaşık 1 saat pişirdim.

Piştikten sonra kabukları diş kırmasın, yumuşak olsun diye suladım ve önce gazete kağıdı  sonra da sofra bezine sardım.

Sabah Bizim Bey’in keçi peynirli ve maydanozlu yumurtasının yanında gayet şık duruyorlardı.

Afiyet olsun….