Etiketler

, ,


Size daha önce çizkeyk tarifi vermemiştim değil mi?

Zira bundan önce bir kere denediydim, fena olmamıştı ama çöpe gidecek kadar olamasa da tarif verilecek gibi de değildi.

Malum, evde artık ergenimiz var. Takvim yaşı olarak değilse de fiziksel olarak öyle. Tabii ki de yemeği sevdiği şeyler söz konusu olduğunda tüketmek anlamında karşı konulmaz bir isteğe kendini teslim ediyor.

Benim tatlıyla aram olmadığı için (neden şişmanım hâlâ anlayabilmiş değilim) bizim evde pek tatlı türevi mamüller mutfaktan çıkmıyor.

Canları çektiğinde Sesil çizkeyk veya tiramisu ile bizim ev halkının tatlı ihtiyacını karşılıyor.

Zaman zaman ben de çakma tiramisu yapıyorum ama bugün bizimkiler benden çizkeyk istediler. Onlar istediler ya…. Ne yapıp etmeli, yapmalıydım.

Bu sefer yaptım, oldu 🙂

20 x 20 cm lik kare fırın kabı için tarif şöyle…

– 50 gr erimiş tereyağı ile ufalanmış 1 paket ETİ Burçak bisküviyi (başkası yok, o sebeple marka zikretmekte mazur görmedim) iyice karıştırıp fırın kabının tabanına yaydım.

– 1 paket labne peynir, 1 paket krema, ½ su bardağı pudra şekeri, 2 tepeleme yemek kaşığı mısır nişastası ve 1 paket vanilyayı çırptım.

– Yukarıdakikelere önce 1 yumurtayı kırdım, çırptım sonra da 2. yumurtayı kırdım ve çırptım.

– Kremalı, yumurtalı karışımı fırın kabındaki bisküvi ve terayağı karışımının üstüne döktüm, önceden ısıtılmış 1800 fırında yaklaşık 25 dakika üstü kızarıncaya dek pişirdim.

– Piştikten sonra fırından çıkardım ve oda sıcaklığına gelene dek mutfakta tezgahta beklettim ve sonrasında yaklaşık 4-5 saat buzdolabında dinlendirdim.

– Servis yaparken Sesil benmari usülü sütle erittiği bitter çikolatayı sos olarak kullanıyor, ben az tembellik yaptım ve hazır çikolatalı dondurma sosunu kullandım. Valla pek de güzel oldu.

Afiyet olsun…

P.S. Gördüğünüz tabak ve çatalın dahil olduğu takımı bundan 20 yıl önce YILDO’nun sunduğu Turnike’den kazanmıştım. Anmadan geçemedim. Öyle yani…