Etiketler

, , , , , ,


 Yönetmen: Daniel Cohen

Senaryo: Daniel Cohen

Oyuncular: Jean Reno, Michaël Youn

Yemek yapmayı ve iyi tasarlanmış yemeği seven biri için çok eğlenceli ve keyif verici bir film olduğunu söyleyerek başlayabilirim.Şunu da ilave etmeliyim ki, filmin ortalarına gelene kadar temkinli tutumumu nedense bir türlü bırakamadım, zira zaman zaman çok sevdiğim animasyon film Ratatouille’den esintiler varmış gibime geldi. Ne olursa olsun hayranı olduğum Jean Reno başroldeydi ve Michaël Youn’un performansının da onun altında kalır tarafı yoktu.

Konuyu özetleyecek olursam…

Alexandre Legarde (Jean Reno) Paris’te üç Michelin yıldızlı bir restoranın şefidir. Şef olarak restoran her ne kadar onun adını taşıyorsa da, finansal olarak bir CEO tarafından yönetilmektedir. Bu CEO giderleri kesmek, butik olan restoranın kapasitesini arttırarak bir çeşit sürümden kazanma hesapları ile Legarde’ı yıldız kaybettirmekle tehdit etmektedir. Bile bilir, böyle Michelin yıldızlı restoranlarda kapasite sınırlıdır, öyle ki bazılarında yemek için üç dört ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Menü üç dört ayda bir yenilenir, elbette buna paralele olarak şarap menüsü de değişim geçirir.

İşte Alexandre Legarde, tam da yeni bir menü oluşturma aşamasındadır ancak yaratıcılığı onu her denediği yeni şeyde hayal kırıklığına uğratır. Bu arada kendi kendini yetiştirmiş, aşçı yamağı bile olmayan, daha sonra Alexandre’ın mutfağında çalışanlar tarafından ‘sebzelere fısıldayan adam’ olarak nitelendirilecek Jacky Bonnot (bence işte tam da burada Ratatouille’daki Remy) dördüncü kez işten kovulduğu için hamile kız arkadaşı tarafından terk edilir. Bir yaşlı bakımevinde hazırladığı yemekler önce beğenilmez. Bakımevinde kalan yaşlılardan biri de Alexandre Legarde’ın babasıdır ve Alexandre’ınbasını bir ziyaretinde babasının içmekte olduğu çorbanın tadına bakması ile tutundukları yerden kayıp gitmek üzere olan iki adamın yolları kesişir. Alexandre Legarde’ın yeni menüsü için aradığı yenilikler Jacky Bonnot ile gelirken restoranı Cargo Legarde gelenekselliğinden ödün vermeden moleküler mutfağa Michelin yıldızını koruyarak geçiş yapar.

Filmi seyretmeden önce yapmanızı tavsiye edeceğim birkaç şey var:

1)      Michelin yıldızı ne anlama gelir? Kısaca, hızla öğrenmek için iyi bir yazı

http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Magazin/2012/03/03/yemegin-nobeli-michelin-yildizi

2)      IMDb’ye göz atmak isterseniz : http://www.imdb.com/title/tt1911553/

3)      Bu da tanıtım filmi, ki bence bu bile başlıbaşına güzel… http://www.youtube.com/watch?v=cf2Nk3Ld8Og

İyi seyirler…