Etiketler

, , , , , , ,


italyanDün niyetimiz sinemaya gitmekti. Öncesinde bir şeyler yiyip biraz şarap içecek, sonrasında da film seyredecektik. Olmadı. Dün öğlen saatlerinde baktığım tüm civar salonlarda en fazla perdenin önündeki ikinci sırada bilet kalmıştı. İster istemez Kelebeğin Rüyası’na gitmeyi erteledik.

Eve dönerken markete uğrayıp alışveriş yaptım. Bir şişe kırmızı şarap, yarım kilo kuzu külbastı, bir paket krema, mantar, vs… aldım.

Şarap soslu kuzu külbastı için önce eti dilimledim, her dilimi boydan ikiye böldüm. Bir iri kırmızı biber ve iki çarliston biberi iri kareler halinde doğradım. Büyük bir baş soğanı da gelişigüzel her bir yarımı altıya bölmek suretiyle kestim. Et ve sebzeleri derince karıştırma kabına aldım, yarım su bardağı kırmızı şarap, bir kaşık yopurt, bir kaşık domates salçası, silme tatlı kaşığı tuz ve kendi çektiğim bir miktar karabiberi koyup iyice tüm malzemeleri yoğurdum.

Actifry’a sebzeli külbastıları koyup yaklaşık 30 gr tereyağını küçük parçalara ayırıp üstüne yerleştirdim. Actifry’ı 20 dk ya ayarlayıp çalıştırdım.

Bu arada su ısıtıcısında makarna için hazırladığım su kaynamıştı. Yarım paket makarnayı haşladıktan sonra süzdüm ve başka bir kapta kaynar suya  atıp çıkardığım mantarları, yarım paket kremayı ve silme 1 çorba kaşığı kuru fesleğen (gönül taze fesleğenden -8 dal ince ince kıyayım isterdi ama böyle idare ettik işte) katarak karıştırdım.

Kadehlerimize kırmızı şarabı koydum. Başka bir tabağa iri parçalar halinde doğranmış roka ve dörde bölünmüş cherry domateslerin üstüne birkaç parça permesan koyup az nar ekşisi ve bol zeytinyağı ile sosladım.

Servis tabağının bir tarafına makarna bir tarafına külbastıyı koyarak servis yaptım.

Sinemaya gidemenin kârı bu yaklaşık yarım saatte hazırlanan yemek ve uzun zamandır bloga konmayan yemek yazısının yazılması oldu.

Afiyet olsun…