Etiketler

, , , ,


ekmekUzunca bir zamandır ekmek yapmıyordum. Hem evdekiler yemeye pek istekli değildi hem de ben üşeniyordum. Hazır eve yakın bir fırın varken eski usul almak kolayımıza geliyordu.

Pazar günü Twitter’da nasıl başladı hatırlamıyorum Samu ekmek istedi. Ben zaten benden birisi yiyecek istese de yapsam modundayım, fırsat bu fırsat hemen ekmek yapmaya koyuldum. Maksat birisi doysun filan değil, maksat birisi benim yaptığımı yerken benim ruhumun doyması.

Ekmeğin bugünkü değişkenleri lor peyniri, taze soğan ve kurutulmuş domates.Ekmek öyle güzel bir şey ki, içine koysanız alıYor, mayasıyla değişkenlere ayrı bir lezzet veriyor. Hani bir gün bir evim olursa ve bahçesine taş fırın yaptırabilirsem herhalde benden mutlusu olmaz.

Malzemeler:

–         240 cc su

–         30 cc zeytinyağı

–         1 silme tatlı kaşığı tuz

–         1 kesme şeker

–         150 gr lor peyniri

–         10 adet kurutulmuş domates (önceden sıcak suda bekletip yumuşaması ve varsa fazla tuzunun atması sağlanmalı)

–         3 dal doğranmış taze soğan

–         450 gr un

–         2 tatlı kaşığı kuru aktif maya

Malzemeleri yukarıdaki sırayla ekmek makinesi haznesine koyup, 1 Saat 10 dakikalık hamur mayalama programında makineyi çalıştırdım. Mayalama bittikten sonra 1 saat daha hamuru bekletip 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile yağladığım kare fırın kabına hamuru aldım. Fırına koymadan hamuru kabın içinde spatula ile dörde ayırdım. Bizim fırının altı iyi pişirmediği için en alt düzeye fırın kabını koyup önden bir alt pişirmeyi takiben orta düzeyde normal Pişirme yaptığım için tam bir pişirme süresi vermem zor. Üstü iyice kızarana kadar pişirin siz. Çıkarınca da bir kaseye koyduğunuz suyla üstünü sıvazlayarak ıslatın, temiz bir örtüyle sarıp üst kabuğunun yumuşaması için en az on dakika bekletin. Sonra… yeme de yanında yat…  Öyle yani…

Afiyet olsun…