Etiketler

, , , , , ,


haşhaşlıBugünlerde etrafımdaki herkes diyette. Uzun zamandır diyet yapanı da var, benim gibi henüz iki haftalık olanı da. Kim ne diyet yapıyor diye soracak olursanız, herkes kafasına göre takılıyor diyebilirim.

Mesela Emel, hafta içi karbonhidratsız ve düşük oranda besleniyor ama hafta sonları onun için serbest günler olduğu için bir orta boy pizza üstüne sufleyi tereddütsüz mideye indiriyor. Hatta kendi demesine göre bir seferinde gece yatağa girdiğinde midesi o kadar doluymuş ki, uyuyamamış. Sonuç süreç içinde kilo azalması olarak gayet başarılı.

Bir arkadaşım ise bir gün hiçbir şey yemiyor, ertesi gün normal besleniyor. Sonuç süreç içinde kilo azalması olarak gayet başarılı.

Bir başkası bir zamanlar başarılı olduğu Ducan’ı yeniden deniyor ancak bana kalırsa temelde Ducan’ı yanlış kavradığı için hata yapıyor, salamda proteinden çok katkı maddesi ve yağ olduğunu unutuyor. Zaten Ducan kim ne derse desin, mantık olarak yanlış. Yapılabilirliği ve sürdürülebilirliği zor. Sonuç süreç içinde kilo azalması olarak başarısız.

Ben Karataycıyım. Karatay diyetinin en güzel örneği önümde duruyor, BB. Bir zamanlar daha ortada Karatay diyeti yokken tıbbi bilgilerini kullanarak sekiz dokuz ay gibi bir zamanda otuz kilo vermişti. O tıbbi bilgiler ki, beslenme ve metabolizma hakkındaki değerli bilgilerimiz bize sevgili hocamız Prof. Dr. Ahmet Aydın’dan kalmadır, Karatay’ın söylediklerinden farklı değildir.

Bende durum nedir? İki haftada iki küsur kilo verdim. Bu sefer çok azimliyim. Hedef, Haziran’a kadar beş kilo vermek.

İlk birkaç gün zordu. Gece yatağa yattığımda bir süre karnımın gurultusundan uyuyamıyordum, ancak şimdilerde gayet alışmış durumdayım. Bu galetalar da buna sebep fikriyatımdan fışkırdılar. Çünkü gün içinde acıktığımda atıştırmalık bir şeylere ihtiyacım oluyor, misal Perşembe günü FSM köprüsünde geçirdiğim iki buçuk saatte bu galetaların yanımda olmasını dilerdim. Bir de benim yaptığım diyette karbonhidrat miktarı oldukça az olduğu için zaman zaman enerji sorunu yaşıyorum. Bu galetaların yenilen miktar abartılmadığı takdirde bu ihtiyacımı karşılamasını umuyorum.

Tarifi okuyunca bunun neresi diyet demeyin, Karatay diyetine tam olmasa da büyük oranda uygun. En azından paketli diyet ürünlerine kıyasla içinde ne olduğunu biliyorum. Şimdiden afiyet olsun…

Malzemeler:

–         100 gr tereyağı (İpek Hanım Çiftiliği’nden) (zeytinyağı alternatif olabilir, deneyip miktara bakmak lazım ama benim tercihim her zaman tereyağından yana.)

–         175 gr kepekli un

–         25 gr siyah tane haşhaş

–         1 yumurta

–         1 silme tatlı kaşığı tuz

–         1 çay kaşığı kabartma tozu

Yapılışı: Aslında anlatacak bir şey yok. Tüm malzemeleri bir kapta iyice yoğurduktan sonra şekil verip fırının orta rafında, 180 0 C de 20 dakika kadar pişiriyorsunuz.

Öyle  yani…