Etiketler

, ,


MAKARNASeyahatler sonrasında tipik bir durum vuku buluyor, kendimi mutfağa vuruyorum. Yoldan gelirken kafamda bir sürü yemek tasarısı oluyor. Bunu bazen seyahat sırasında yediklerim etkiliyor, bazen de halet-i ruhiyem.

Yurtiçi seyahatlerde yediğim her öğün zaten önceden planlandığından ve iş yemeklerinde tercihi karşı taraf belirlediğinden, onlar göre hiç de ilginç olmadığı için pek de yöresel şeyler yemek istemiyorlar. Bundan ötürü yöresel tadlarla karşılaşmak benim için pek mümkün olmuyor.

Neyse, bu acıklı girizgâhtan sonra bugünün tarifine geçeyim.

Deniz mahsüllü makarna uzun zaman tasarladığım bir yemekti, ilk deneme için “süper, deli manyak oldu!” diyemem ama gayet başarılıydı. Elbette başarı ölçütünün kişiye göre değiştiğini, mutfak becerisi nescafe yapmaktan öte geçmeyenler için bunun yaşamlarının dönüm noktası, pek maharetli ustalar için ise ehven bir yemek olduğunu baştan kabul ederim.

Malzemeler:

–          ½ kg midye eti

–          ½ kg karides

–          4 adet domates

–          İki iri baş sarımsak

–          1 çay bardağı zeytinyağı

–          ½ su bardağı kırmızı şarap

–          Çekme tane karabiber

–          6-7 dal fesleğen

–          1 adet kırmızı biber

–          300 gr deniz kabuğu makarna

–          2 silme tatlı kaşığı tuz

Yapılışı: Bir tencere suyla doldurulup, ocağa konur. Diğer tencerede halka doğranmış sarmısak ve kırmızı biber zeytinyağı ile sarmısaklar altın sarısı renk alana kadar kavrulur. Bu arada dört adet domates kabuklarından arındırılıp rondodan geçirilerek püre yapılır, midye, karidesler ve şarap ile  tencereye ilave edilir. Bu arada diğer tencerede kaynayan suya 1 tatlı kaşığı tuz ( diğerini domates tenceresine koymuştuk) ve ardından makarnalar konarak pişirilmeye başlanır. Makarnalar kaynar suda 5 dakikalarını doldurunca süzülür ve domates tenceresine aktarılır, bir süre birlikte, pişirilir, tencerenin muhteviyatı suyunu çekip malzemeler tencere cidarına yapışmaya başlayınca ocağın altı kapatılır. İnce kıyılmış fesleğenler ve bolca çekme karabiber ilave edilir, iyice ama nazikçe karıştırılır, servis için tercihen geniş ve yayvan bir kaba alınır. Malzemelerde yok ama eğer varsa üstüne parmesan rendelenebilir.

Afiyet olsun…

p.s. Bugün 23 Nisan… hepinizin içindeki çocuğun bayramı kutlu olsun. Ben, benimkini kaybedeli uzun zaman oldu. Yine de ümitliyim, onu bulacağım…