Etiketler

, , , , , , ,


SUCUKLUGörüntü güzel, isim güzel… Eee, daha ne olsun değil mi? Ah, siz bir de kokuyu duysanız, anlardınız ne demek istediğimi…

Bu icat da nereden geldi aklıma?

Kem’in ortodonti tedavisinde braket aşamasına geçtik. Ortodonti tedavisi dediğimiz şey bir tür mucize. Şöyle söyleyeyim geçenlerde tedavi öncesi Kem’in bir fotoğrafını gördüm ve resmen kendi çocuğumu tanımadım. Şimdi pek yakışıklı oldu oğlum vesselam.

Neyse, braketler yüzünden Kem ısırarak yiyemiyor. Bu durumda bu icatla ona sucuk ekmek hissiyatı yaşatmak, yemediği kaşar peyniri de bu vesile ile kendisine yedirmeyi amaçladım.

Tarif vermeyi gerçekten çok isterdim ancak vereceğim tarif tutmayabilir, çünkü suydu, yağdı derken oranlar biraz göz kararı oldu. Kabaca anlatacak olursam normal ekmek mayalarken içine küçük doğranmış sucuk ve küp kaşar peyniri, kekik ve bir kaşık domates salçası koyuyorsunuz. Hamuru makinede yoğurursanız benimkinde olduğu gibi yerken ağzınıza sucuk değil tadı geliyor çünkü makine zaten küçük doğranmış sucukları ve kaşar peynirini iyice parçalayıp hamurun içinde kaybolmasına neden oluyor. Elde mayalandığında hamuru yoğururken sona doğru sucuk ve kaşar katılırsa daha az parçalanabilir, böylelikle de dişe gelir, hatta üst taraflara eriyen kaşar hoş bir görüntü oluşturabilir.

Mayalanmış hamuru geçen haftalarda Kadıköy’de gördüğüm ve içinde kendimi kaybetmeme neden olduğum pasta malzemeleri dükkanından aldığım yayılmayan muffin kaplara koyarak pişirdim ve muffin kabında ekmek pişirme fikrimi çok başarılı buldum.

Her zaman söylüyorum, ekmek bu içine ne koysan alıyor. Mesela yakın zamanda kabaklı ekmek yapasım var. Kabaklı börek oluyor, neden kabaklı ekmek olmasın ama di mi?

Afiyet olsun….