Etiketler

, , , , ,


Her yerin kendine ait etli ekmeği var. Nerede sorsan, etli ekmek oranın ama bazen ezber de bozulabiliyor.

Konyalı hayatta da etli ekmeğini Kastamonulu’ya vermez, Kastamonulu’ya sorsan Konya’nınki pidedir işte… Her yerde bazı yiyeceklerin adı ortak oluyor da tadı lezzeti farklı oluyor. Bazen de tad benziyor ad değişiyor. Mesela ben Sinop’ta ilk kez etli ekmek yediğimde, “Aaa… bu bizim çibörek! Biz kızartıyoruz, bu saçta pişmiş. Daha hafif olmuş,” demiştim de birlikte yemek yediklerim hemen itiraz etmiş ve “Yok canım, bu daha güzeldir,” demişlerdi.

Bayramda Safranbolu’daydık ve kuyu kebabı yemeye gittik. Gittiğimiz yer Safranbolu’ya 10, Kasatamonu’ya 100 km uzaktaydı. Yemeğin önünde masaya etli ekmek de geldi. Otelden çıkarken Safranbolu’da etli ekmek yenilecek bir yer olup olmadığını sormuştuk, “Yok olmaz. Etli Ekmek Kastamonu’ndur.”  Kabul edin, komik.

Bu durumda konuya benim yaklaşımımın, daha doğrusu bir de benden bir etli ekmek yorumunun, fena olmayacağı kanaatine vardım.

Tarif şöyledir:

etli ekmek 1400 gr un, 240 cc su, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 kesmeşeker, 1 tatlı kaşığı kuru aktif maya karıştırılarak hamur yoğurulur, iki saat bekletilerek mayalanması sağlanır.

etli ekmek 2Hamur ikiye bölünür.

etli ekmek 3Bir tanesi tepsiye uygun boyutta, olabildiğince düzgün, yuvarlak açılır.

etli ekmek 4300 gr kıyma, 1 tatlı kaşığı tuz ve karabiber, 1 baş rendelenmiş orta boy soğan ve 1 çay bardağı su karıştırılarak iç hazırlanır. Açılan hamurun üstüne iç güzelce yayılır.

etli ekmek 5İkinci parça hamur da açılır ve içlenmiş hamurun üstüne kapatılır. Kenarlar güzelce bükülür. Hatta ben iki tur döndüm. Burası mühim çünkü kenarların açılmaması lazım. Açılırsa pişen kıymanın suları dışarı çıkar ve lezzetin büyük kısmı kaybedilir.

etli ekmek 6Üstüne çırpılmış yumurta sürülür.

etli ekmek 71800C fırında üstü kızarıncaya kadar pişirilir. Fırından çıkarıldıktan sonra üstü hafifçe ıslatılarak setleşmemesi için kapatılır.

etli ekmek 815 dakika kadar dinlendikten sonra kesilerek servis edilir. Benim etli ekmeğimin yanında olmazsa olmazı salatalık turşısu ve piyazlık doğranmış soğandır. İçecek olarak da sizin paşa gönlünüz ne isterse olabilir.

Afiyet olsun…