Etiketler

, , ,


fotoğraf

Ben sanki bu poğaçanın tarifini daha önce vermiştim, diye hatırlıyorum. Blogda şöyle bir dönendim, yok vermemişim galiba. Bir zamanlar pastane poğaçasından bahsetmişim ama tarif yazmamışım.

Dün akşam yapıp da fotosunu FB dan paylaşınca tarif isteği aldı, ancak şöyle bir sorun var ki hamuru biraz maceralı, baştan söyleyeyim gözkararı oldu. Yine de yaklaşık ölçü verebilirim.

Bu poğaçanın yapılma maksadı aslında evde mevcut olan, Erzincan’dan gelme birinci kalite, miktarı tüketim hızımızla orantısız, küflenme ihtimalinin baş gösterdiği tulum peynirini kurtarma operasyonuydu. İşe peynir bidonunda, kenar köşedeki minicik bir iki adet mavi benekciği alıp atarak başladım. Poğaçanın içi için bol dereotunu yıkadım ve ince ince doğradım, peynirle iyice karıştırdım.

Hamur için malzemeler:

          1 yumurta

          1 çorba kaşığı dolusu yoğurt

          30 ml sıvı yağ

          180 ml su

          1 tatlı kaşığı tuz

          1 kesme şeker

          400 gr un

          2 tatlı kaşığı aktif kuru maya

Malzemeleri yoğurma kabına yukarıdaki sırayla koyup güzelce yoğurdum. Hamuru 2 saat dinlendirdim. Tepsiye 30 ml sıvı yağ koyup yağı tepsi tabanına iyice yaydım.

Sonrası aslında bildik poğaça yapımı, hamurdan avucuma parçalar aldım, elimle açtım, peynirli içi koyup ağzını bükürek kapadım. Poğaçaları tepsiye koyarken kapama yerinin alta gelmesine dikkat ettim, bir de tepsideki yağda bir tur alt – üst çevirdim.

Poğaçaların hepsi tepside yerini aldıktan sonra yaklaşık yarım saat tezgâh üstünde dinlendiler. Daha sonra fırını 500C ye ayarladım. Fırına koymadan önce 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ile bir yumurtayı çırpıp poğaçaların üstüne sürdüm. Sonra kademeli fırın ısısını arttırarak sütü iyice kızarana kadar pişirdim. 500C de 15 dakika, 1000Cde 15 dakika ve sonrasında 1800C de.

Fırından çıkardıktan sonra dörde katladığım, dokuması ince bir örtüm var, üstünü onunla örtüp dinlendirdim.

Afiyet olsun…