Etiketler

, , ,


14 MART TIP BAYRAMI mesajımı bu akşamdan peşinen yazayım… Az ve öz olsun.

Mesleğe devam eden arkadaşlara bol sabır ve can sağlığı dilerim. Her gün “bir gün daha geride kaldı” diye şükrettiklerini, mesleki gelişimleri için yapmaları gereken birçok şeyi iş yükü ağırlığından boşvermek zorunda kaldıklarını biliyorum. Nihayetinde  Sağlık Bakanı ülkenin geçmiş Cumhurbaşkanlarından birini saksı olarak daha çok taze nitelemişken sağlık çalışanlarının onun gözünde değeri  ancak  “maraba” kadar olacaktır. Bu hepimizin bildiği yadsınmaz bir gerçektir.

Büyük hastane kompleksleri  şehrin dışına taşınıp, etraflarında yapılan ve yapılmakta olan konut projeleri için en önemli reklam kalemi olurken bir durup düşünmek gerekir.

Bir on yıl önce özel üniversitelerin tıp fakültelerine hepimiz burun kıvırırdık, “Öğretim üyesi kim var ki orada? Kim eğitim veriyor ?” derdik. Şimdi tıp fakültesi olmayan il kalmadı maşallah.  Devlet tıp fakültelerinin içi boşaldı…

Ay, bi ara da yabancı doktor mevzu vardı değil mi? Sanki İngiltere’den, Belçika’dan, İsviçre’den doktorlar Türkiye’ye akın edeceklerdi. Hepsi laf-ı güzaf…  hepsi maksatlı idi… öküz öldü ortaklık bozuldu… Türki cumhuriyetlerden geleceklerin hevesleri kursaklarında kaldı. Tüh!…

Bir eğitim, bir sağlık… Karala, yap, boz… Sonucu ne olur hiiiç mühim değil!

Ey halkım! Sağlığını çoktan kaybettin, benden söylemesi.

Biz anamıza,  babamıza bir şekilde baktırırız… en azından birkaç sınıf arkadaşımız, onların tanıdıkları filan var…

Şimdilik sağlığımla ilgili bir derdim yok. Bir kaza ya da olağandışı bir şey olmazsa genetik yapıma göre ya ellilerimde MI geçiririm, öyle sessiz ve sakin giderim ya da ne kolesterol, hipertansiyon, diyabet, kalp… maaşallah hiçbiriyle işim olmaz ama Parkinson veya Alzheimer beni kapıda bekler… Yani seksen yaş garanti. İkinci seçenek için endişeliyim. Kim bakar, kim tedavi eder bu durumda. Sırf buna sebep çocuklardan birini doktor yapmaya da gönlüm elvermiyor. Çocuk doktor olacak kapasiteye sahipse yazıktır, günahtır. Başka bir alanda muhakkak başka, daha iyi bir meslek sahibi olabilir.

Mesleğine hâlâ tutkuyla bağlı arkadaşlarıma saygı duyuyorum ama onlar için üzüldüğüm de bir gerçek.

Hepimizin 14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Öyle yani…

P.S: Yazının dili konusunda endişeye kapıldım bir an. Alaycı mı oldu, diye… Çok ciddi yazdım, böyle biline…